| Rockass987 a întrebat:

Dacă placa de bază de la laptop ar fi oxidată,ar mai funcționa laptopul? Am o problemă cu jack-ul de la laptop şi l-am dus în service să-i schimbe mufa. Cei de acolo mi-au spus că e un risc uriaş să lucreze acolo deoarece placa de bază e oxidată şi nu garantează că vor reuşi.
Toate astea,deşi laptopul meu merge normal. Doar îmi mai face probleme la încărcare, şi am zis să schimb mufa.
Au avut dreptate cei din service sau m-au mințit?
Mulțumesc!

9 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai vazut cu ochii tai zona oxidata? unii cred in dumnezeu, orbeste!

| Rockass987 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu,nu am văzut. De asta mi s-a părut ciudat. Am fost confuz pe moment când am auzit şi nu am cerut detalii.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Rockass987):

1.cablajul este intotdeaunalacuit. 2. mufa poate fi oxidata, dar inlocuita si ar fi doar o manpera infima

| Rockass987 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Deci ar fi neserioşi cei din service, nu?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Rockass987):

99% dintre ei asa sunt. :'(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot stateam si ma gandeam, cum sa fie oxidata?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Oxidare
Ai scapat ala in apa si s-o ars sau ce naiba?

| Rockass987 explică (pentru anonim_4396):

Laptopul il am de vreo 5 ani. Singurul lichid scăpat pe el accidental a fost acum vreo 4 ani..nişte bere. Şi din aia...foarte puțină. Sunt de părere că dacă s-ar fi defectat ceva din cauza aia, s-ar fi întâmplat atunci, nu după 4 ani.

| nicu991 a răspuns:

Spune-le s-o lase dracu de vrajeala, ca eu am avut aruncate prin curte niste placi de baza de PC batute de vand, ploaie, zapada si n-au nici pe dracu urme de oxidare... doar partile metalice semne de rugina.

| Krax256 a răspuns:

Au dreptate, daca se intrerupe ceva de pe circuit din cauza oxidarii exista risc mare sa nu-l mai poti folosi deloc. Si decat sa dai vina pe ei ca nu iti mai merge e mai corect asa.