| MarkSD a întrebat:

Salutare. De ce daca am vertical Sync activat in jocuri am odata la un minut doua frame dropuri? Daca dezactivez sincronizarea verticala am unele,, rupturi" ale imagini sa zic asa si nu imi place cum se vede. Calculatorul e unul bniucel. Am I5 7400 de 3. 00Ghz, placa video Nvidia Ge Force GTX 1050 TI si 8 GB de ram.

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ideea de "frame drop" vine din multe chestii, sistemul de operare, componentele, compatibilitate, drivere, etc. Incearca sa ai ultima varianta a sistemului de operare, a driverelor, incearca si drivere mai vechi la placa video, verifica si temperaturile, joaca-te cu setarile, vezi sa ai ramii la viteza respectiva etc.

| ziftode a răspuns:

Cu sync inseamna ca fps-ul uneori scade sub valoarea sync-ului
iar doar 2 fps-uri inseamna ca de vina poate sa fie nu numai placa video, dar si ca ai hdd si are nevoie sa incarce ceva, char ssd dar acel ceva e mai mare, memorie insuficienta sau ceva care iti incarca calculatorul procesor, memorie sau freaca hdd/ssd prea trae

insa depinde si de care joc joci, cat de bine e facut engine-ul, etc.

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Fara sync, iti face aia pentru ca ai nevoie de sync... de aia a si fost creata tehnologia!