| Probak a întrebat:

Salutare.
De curând am achiziționat un ssd.
După ce îl montez placa video nu mai emite semnal către monitor.
Daca scot placa video totul este ok și vice versa.
Știe cineva care ar putea fi cauza?
Mulțumesc anticipat ????

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

M2? ca am patit si eu, folosesti hdmi sau display port?

| Probak explică (pentru RAY):

Display port

| NLS a răspuns:

Cand scoti doar SSD-ul, functioneaza din nou in regula?
Cum a intuit si RAY, SSD-ul este cumva M.2, cu interfata PCIex?

Cele M.2 cu interfata SATA au viteze de maxim 600MB/s
si 2 despicaturi in zona contactelor.

https://i.ytimg.com/vi/s-2VrxgI49Q/maxresdefault.jpg

Cele M.2 cu interfata PCIex si standard NVMe, au doar o despicatura in zona contactelor,
si vitezele lor sunt mult mai mari,
incep de pe la 1800 MB/s
si pot ajunge cele de generatie noua chiar la 4000MB/s sau mai mult
(am unul cu 7000MB/s)

Acestea din urma, adica cele M.2 cu interfata PCIex, impart latimea de banda a interfetei PCIex cu placa video.
Un SSD cu PCIex are nevoie de 4 lane-uri pentru a functiona.
O placa video moderna are nevoie de 16 pentru a functiona la capacitate maxima.
Cand nu sunt disponibile, ruleaza si pe 8 (dar nu stiu daca optim).

Altfel spus, daca placa ta de baza are doar 16 lane-uri PCIex, posibil ca de aici sa vina problema.
Ar trebui sa incerci cu un SSD M.2 pe interfata SATA (cele cu 2 despicaturi, daca placa ta de baza suporta, adica daca are slot cu 2 despicaturi).

Sau incearca un SSD SATA in format 2.5".

Daca cu cele SATA merge, problema e share-uirea lane-urilor PCIex
(probabil ca ai o placa de baza care nu are prea multe lane-uri).

In orice caz, ar ajuta sa cunoastem detalii cat mai exacte despre componente, si anume modelul lor.
Si in ce conector ai introdus mufa: in placa video dedicata, sau in placa video integrata (daca ai)?