| RobertVali111 a întrebat:

Salutare. Detin un aparat foto (Sony DSC-H200) si as vrea sa fac cu el poze unor persoane si fundalul sa fie blurat/estompat. Desi are mod scena pentru asa ceva, fundalul nu se estompeaza la focalizare. De ce? Care ar fi alt mod de a face astfel de poze?

Răspuns Câştigător
| ChrisNemo a răspuns:

Schimba pe modul M(manual), seteaza f/ (diafragma) cat mai mica posibil si apropie-te de subiect!

| RobertVali111 explică (pentru ChrisNemo):

Stiu asta. Dar trebuie sa ma apropii prea mult pentru a se blura fundalul. Nu este alta metoda?

| ChrisNemo a răspuns (pentru RobertVali111):

Pai sincer nu sunt familiar cu aparatele Sony dar daca chiar vrei blur cat de mult posibil iti trebuie un obiectiv specializat in portrete, gen 35mm 2.8 sau 55mm 1.8