| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, dragi utilizatori Toți Pentru Unu, TPU, mai am o întrebare la care vreau să îmi răspundeți, de ce Windows Vista a fost atât de rău, eu l-am instalat pe o placa de baza Gigabyte ga-8i945gzme-rh și merge normal pe un Pentium 4 cu 1, 99gb și 128gb ssd, dar vreau sa vad de ce a fost atât de rău! Va rog sa îmi spuneți!?

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

O gramada.

Modul aero seca bateria laptop-urilor mult mai repede.

Nu era compatibil cu multe programe care au fost gandite pentru XP.

Versiunea fara Service Pack 1 facea figuri daca credea ca e pirata si iti deschidea o fereasta de browser sa cumperi licenta. Asta era tot ce putei face, restul functiilor erau blocate.

Se misca mai incet ca XP, si aveai pierderi notabile de fps in jocuri care mergeau mai bine pe xp.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

E slab procesorul.

| pacatos a răspuns:

Se strica repede primea multe mesaje trimise prin TELNET un fel de spam care iti parăreau mesaje peste ecran ca si când tu ai fi primit un e-mail si se deschideau fara voia ta pentru ca avea ceva probleme cu firewall
exixtau multime de programe programele executabile care daca erai intr-o retea cu alti oameni adica cu mufa de interent bagata in calculator si mufa ta nu trecea printr-un router ci aveai direct IP real pe acel calculator
IPV4
oricine putea sa iti sparga intr-o secunda ce puneai sharing
mai putea sa iti intre cu RDP remonte desktop protocol pe calculator fara ca tu sa fi instalat nimic in acest sens ci el avea o mica problemuta.

Oricine care stia programare in cod mașină putea să îți pună ca la bootare să se încarce un progrămel care sa îti monitorizeze tastatura din placa de baza si când băgai carte de credit debit ceva mai interesant depinde ce il interesa pe cel ce iti scria ceva in bios nu neaparat sa ți-l distruga.
Sharing-ul nu era compatibil cu windws 98
driverele nu se gaseau pentru multe lucruri care fusesera fabricate pentru windows 3.1
windows 95
windows 98 nu mergeau driverele de windows 95 puse la cest windows

incepeau sa apara executabile urâte de oamenii care detineau windows 98 care mergeau doar pe windows vista
incepeau sa mearga doar jocuri care doreau windows vista si nu mergeau pe 98