| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, dragi utilizatori TPU, daca va pricepeți cineva in computere, spuneț- mi cum sa fac că Windows 10 sa lucreze foarte rapid pe 1, 99gb RAM Pentium 4, am un motherboard cu denumirea Gigabyte GA-8i945GZME-RH și Windows 10 lucrează EXTREM DE GREU pe ea, îmi e jale sa o arunc dar a fost prima mea plăcută de baza, spuneți-mi va rog cum sa fac sa lucreze optim!

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Optim nu o sa lucreze ever, dar macar poti incerca sa pui Windows-ul pe un SSD si sa mai adaugi macar 2GB RAM.
Mai poti face si niste tuning de servicii si componente in Win10, dar asta e un subiect in sine, e ceva mai complicat. Mai castigi un 10-15% din optimizarea OS-ului. Cauti tutoriale de "optimize Windows 10" (eliminari de componente, dezactivari de servicii, optimizare start-up, oprire task-uri programate, eliminarea temelor grafice samd).

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Acest calculator nu e bun pentru Windows 10. Bagă arch Linux sau Chrome OS Flex.

| NLS a răspuns:

Cele mai bune solutii ar fi:
1) Linux Mint XFCE
2) Linux Mint MATE
3) Windows XP SP3 original
4) Windows 7 Starter (nu se gaseste pe la noi, e o versiune pentru tari sarace, si sisteme slabe, dar daca ai o versiune superioara, de exemplu Windows 7 Ultimate, se poate obtine din ea, stergand un fisier din arhiva ISO (ei.Cfg), si apoi salvand arhiva sub alt nume)

Am bagat Windows 7 Starter pe un Celeron D cu 2, 53GHz,
2 GB DDR1, si mergea acceptabil, fara SSD.
Daca adaugi si un SSD, ar trebui sa mearga chiar decent.

| Brizbriz a răspuns:

P4 (adica single core) cu 2G ram ddr 2... cred ca esti MASOCHIST

pana nu am cautat pe google, nici nu am crezut ca merge windows 10 pe un calculator vechi de peste 20 de ani, google totusi mi-a confirmat ca merge, insa tot esti masochist, pentru ca NU AI NICI O SANSA ***OARECARE*** SA IL FACI SA MEARGA... BINE
ala e calculator de windows 98... PE BUNE
pentru ca pana si windows XP stie de mai mult decat single core, deci e mai nou decat fosila aia

deci, lasa masochism-ul si pune Linux
iti recomand Linux Mint cu interfata xfce (cele mai putine resurse consumate)
https://www.linuxmint.com/edition.php?id=294

totusi, indiferent ce ai pune, browsing-ul NU o sa mearga bine, NICIODATA... AMIN

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Ai văzut ce fel de placa de baza am? Daca nu scrie pe google gigabyte GA 8i945gzme rh, pe ea merge și Windows 11 dar mai încet că melcul, se ia 5minute până porneste, nu accepta Windows 2000 și xp merge mai greu că 11 și 7 la fel, voi incerca să-i pun Linux ori mac OS, am căutat pe joom și AliExpress ddr2 cu 4gb dar am găsit numai pentru AMD. Dar cum spui, îi voi pune Linux mint ca să nu te mint!

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 2 minute | MihailSupciuc explică (pentru Brizbriz):
Ai văzut ce fel de placa de baza am"

DAP, am vazut ddr2 si mi-a fost indeajuns

iar la MacOS nu ai nici o sansa, are grija Apple de asta, in plus nici nu cred ca merge pe asa un computer, MacOS pe procesoare CISC a aparut cand deja era dual core
iar noile versiuni de MacOS sunt pentru ARM, nu CISC

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Bine, îi voi pune Linux dar puțin mă tem de acest sistem deoarece nu l-am folosit niciodată

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Deh, nu ai de ce sa te temi, ca nu musca, si oricum, asa inveti ceva nou

| SharpEagle a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce intentionezi sa faci cu calc? Daca doar browsing si putin office, atunci te vei descurca si cu Linux.