| xon3 a întrebat:

Salutare ....este bine dacă un gtx 780ti 3gb direct cu ii Asus ajunge la 80-85 grade celsius în full load? Menționez ca joc the witcher3 cu totul pe high și am un procesor Intel core 2 quad q9550 2.83 ghz și 8 gb ram.Eu bănuiesc ca placa video se încălzește așa tare din cauza procesorului. Voi ce credeți și ce ar trebui sa fac? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Laurentiu_Ciobanu_1992 a răspuns:

Salut! Iti voi spune ca poti sta calm! nVidia spune ca la full load temperaturile pot fi cuprinse intre 80C si 90C. Adevarat, la un joc cum ar fi GTA V sau Witcher 3 este normal ca placa ta GTX780 sa ajunga la full load. Procesorul nu iti poate afecta load-ul placii video dar poate cauza defecte de gameplay, blujescreen-uri sau bottle-neck, atunci cand ajunge la peste 80% usage. Poti sa-l schimbi daca vrei, dar atata timp cat nu ai probleme in gameplay sau bluescreen-uri nu este nevoie.
Deci, stai chill petru ca si 780-ul meu atinge aproape 86C atunci cand joc GTA V, chiar daca procesorul meu este i7...

2 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Normal ca nu este bine incearca sa faci ceva cu procesorul ala pentru ca nu poate duce atat de multwinking

| MadHOuse a răspuns:

Sall...un mic sfat e sa mai scazi valorile grafice! SI verifica-l de praf! Procesorul normal(cpu), nu are nici o legarura cu procesorul grafic(gpu) Sunt diferente!
Sper ca te-am ajutat.