| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Îmi poate da cineva linkuri cu niste laptopuri bune și cu prețuri accesibile? Nu ma prea pricep atat de bine, vreau sa fie bun pentru orele online și pentru proiectele de la facultate! Urgent va rogggg

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"laptopuri bune și cu prețuri accesibile?"

doar second mai găsești sau mai așteaptă 1-2 ani pentru nou

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru sierra1):

Deci va trebui sa ma prezint la orele online și sa fac proiectele peste 1 an sau 2, nu?

| sierra1 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

"ma prezint la orele online și sa fac proiectele peste 1 an"

nu interesează pe nimeni dacă tu ai sau nu lalptp. Peste 1-2 ani o să găsești laptopuri "bune și cu prețuri accesibile". Până atunci dacă vrei să-ți cumperi, o să dai cu cel puțin 1000 lei față de ce găseai acu câteva luni (vb de marfă nouă)

| GPA a răspuns:

Și în ce buget se încadrează acest laptop? Cum vrei să-ți recomand un laptop dacă nu știu bugetul?

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru GPA):

Maxim 3.000 lei

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru GPA):

Maxim 3.000 lei.

| GPA a răspuns:

Revin, pentru 3000 lei cea mai bună variantă disponibilă este un "Asus M509DJ" : https://www.pcgarage.ro/......o-os-grey/

În 3000 lei n-am găsit altceva mai bun, se încadrează în acest preț pentru că avem : Suport PCI-E ssd (ssd de tip NVME), avem din start fast boot time(timpi rapizi de pornire și de răspuns), o placă video dedicată (MX 230), toate cu un Ryzen 5 3500U la bord. Pentru facultate îți este chiar mai mult decât suficient, ai posibilitatea să rulezi și câte titluri (jocuri), duce pe setări medii titlurile, poate fi jucabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ți unu secound de pe OLX găsești la 700-800 laptopul perfect, chiar laptop i5.
Daca vrei nou îl poți lua pe acesta
https://altex.ro/......43MAGQ506/

| Kempo a răspuns (pentru anonim_4396):

1800 pentru laptopu ala acum cateva luni gaseai la fel intre 1200 si 1400...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kempo):

Nu prea găsești altele mai ieftine in momentul asta noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La 3000 de Ron evident poate găsi ceva mai bun, eu credeam că se încadrează în mai puțini bani, într-adevăr acest laptop nu face de banii aia.

| GPA a răspuns (pentru anonim_4396):

SH ca SH, laptopul ăla trebuie făcut bucăți și verificat de la cap la coadă. De la verificarea temperaturii și schimbarea pastei termice de pe procesor / chipset, până la verificarea integrității memoriilor RAM (memtesting), verificarea scrierii pe unitatea de stocare și a lifespanului-durata de viață de la prima scriere până în prezent și capacitatea de scriere. De asemenea, datele scrise musai șterse, nu format simplu sau disc clean, prin format/disc clean nu rezolvi tabelele MFT ale hdd-urilor, nici blocurile de memorie dacă vorbim de ssd-uri (Ssd - secure erase / HDD - nuke DOD; nuke Gutmann, Gutmann este cea mai sigură metodă de full secure erase pentru discuri dure, fără a mai putea recupera orice informație scrisă). Sunt multe de făcut, nu cumperi azi un laptop, îl folosești în starea actuală, indiferent...

p.s: Cu acel celeron cu IGPU poți încerca cel mult mersi-dos app laughing

| 9Florin9 a răspuns:

Un laptop HP asta-i clar. LINK:
https://mediagalaxy.ro/......AP2M0E9EA/

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru 9Florin9):

Am intrat m-am uitat la el și am ieșit iar peste 2 min când am intrat iar îmi scria ca stocul este epuizat ...in doar 2 minute. crezi ca exista șanse sa îl găsesc in magazin?

| 9Florin9 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

S-ar putea nu stiu sigur, dar este o oferta de nerefuzat de aia s-a si cumparat atat de repede.

| Kempo a răspuns:

In perioada asta nu prea gasesti laptopuri ieftine noi (sub 1200lei) daca te gandeai mai devreme pana sa inceapa anul da gaseai, pentru ore online si proiecte ai nevoie de un laptop care sa ruleze windows 10 si cu un minim de 4gb ram, dar camera de obicei la laptopurile ieftine nu e asa calitativa in caz ca ai nevoie si de camera.