| razvan131997 a întrebat:

Salutare. Imi poate spune si mie cineva diferentele dintre un laptop cu Windows si unul cu MAC? As dori sa imi cumpar unul cu MAC cand o sa ma duc la facultate, dar nu stiu daca pot face pe el proiectele necesare.

Răspuns Câştigător
| ion1731 a răspuns:

Eu invat de inginer, sincer sa-ti zic un calculator cu OS X - e foarte nasol sa ai, nu exista absolut nici o alternativa la toate soft-urile pe care le folosesc eu.
Pentru facultate nu-ti trebuie tie un calculator- scump/ fitos/ nu practic.( plus ca poate inca si sa ti-l mai fure )
Un MACbook este doar pentru cei care au bani si nu au ce face cu ei( care au vint in cap si nu substanta cenusie), este doar pentru navigat pe net, ascultare muzica vizionat filme si cam atit +/-etc. De asa bani mai bine cumperi un laptop de la Asus, Lenovo, Dell, Toshiba care vor fi mult mai practice pentru activitatile de zi cu zi si mult mai puternice din cauza ca au grafica discreta.
Eu iti recomand un ASUS N550JK- nu ai sa regreti ( grafica geforce gtx + carcasa metalica cu iluminare taste si logo in spate- mult mai bun ca orice macbook-parerea mea)- cauta un review pe net si ai sa vezi- tu hotarasti.Bafta.Funda daca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

MAC-ul e bun la prajituri! Depinde ce faci cu el si ce aplicatii compatibile OSX folosesti!

| thezbx a răspuns:

Pai osx e mult mai limitat ca windows. daca studiezi in Romania e mai bine sa folosesti windows. poate o sa trebuiasca sa instalezi programe care le folosesti la facultate, si poate nu se gasesc si pentru osx si nu o sa mai fie nevoie sa convertesti toate powerpoint-urile si etc. daca studiezi in strainatate, cum ar fi Anglia sau us, iti recomand mac, asta o stiu de la prietenii mei care studiaza acolo, le-a prins mai bine osx decat windows. bineinteles ca daca cumperi un mac poti instala si windows pe el, e un pic mai complicat, dar merge.

| ReDPanDA a răspuns:

In primul rand, MAC nu este sistemul de operare. Sistemul se numeste OSX.
Exista alternative la powerpoint, word, etc. care vor merge perfect pe el, dar eu iti recomand sa iti cumperi un laptop cu windows 8.1/10
Un laptop cu windows, pe langa ca are configuratia mai buna si pretul mai mic, are mult mai multe variante cand vine vorba de programe si compatibilitatea cu periferice va fi mai mare(Adica sunt mai multe produse care functioneaza cu windows)
Desi windows 10 este cel mai nou si cel mai bun iti recomand sa iti iei un laptop cu windows 8.1 si sa mai astepti o luna si apoi sa iti faci upgrade gratuit la windows 10(Ca sa ai toate programele necesare la zi)