| anonim_4396 a întrebat:

Salutare....in urma cu 2 zile mi-am dus laptopul la un magazin dinasta de pc service etc pentru curatare.EL functiona perfect doar ca se incalzea ft repede.aseara ma suna aia sa imi ceara parola de la laptop.deci inca mergea.Azi ma suna si imi spun ca am nu stiu ce probleme cu placa video si cand am luat laptopul nu mai merge...adica porneste dar nu pot vedea nimic pentru ca ecranul e tot negru.in concluzie mi-au stricat ceva la el.Ce as putea face in cazul asta ca nu imi convine sa dau o groaza de bani pe o placa video noua doar pentru ca fraierii aia mi-au stricat placa?

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu vei sti adevarul niciodata, dar le poti cere sa-ti dea inapoi leptopul in aceeasi stare in care tu l-ai dus la ei.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Si daca nu vor? ideea e ca nu-s un specialist in it... daca eram il faceam singur dar nici prost nu is sa fiu luat de fraier cat de cat cultura generaala am sa zic asa

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt obligati sa-ti restituie la cererea ta, leptopul in aceeasi stare. Orice atelier este obligat la inceput sa faca constatarea defectului si nu poate trece la operatia de reparare fara acordul clientului, care are dreptul sa refuze reparatia, daca i se pare prea scumpa.

| AlecuAlex a răspuns (pentru neutrino):

Exact

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Dar pot sa zica ca ei nu au facut asa ceva

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate intampla sa crape in service fara sa-i faca nimic! Si mie mi s-a intamplat! Pur si simplu statea pornit pe masa, nici nu eram langa el si m-am pomenit cu el stins! Si stins a ramas si in ziua de azi! Asta e!
Asta era tot laptop!

Alta data s-a intamplat cu calculatorul unui prieten (desktop), care a venit sa-i instalez un joc pentru copil. Si cum stateam noi asa la o cafea de taina si calculatorul pornit, fara sa-i fac nimic, doar ce intrase in windows, ne-am pomenit ca s-a oprit brusc! Si dai si sapa, pana am ajuns la concluzia ca a crapat ceva pe placa de baza. Noroc ca tipul era langa mine si a vazut tot, ca altfel zicea ca i l-am stricat eu! Deci cam asta e, se mai intampla!

| AlecuAlex a răspuns:

Deci...poti sa cauti configu laptopului tau sa vezi daca se aseamana cu cel actual in caz ca astia nu ti-au furat sau stricat placa ta video... iar avand in vedere ca tu nu stiai ce problema are laptopul tau ei puteau sa te fraiereasca ff usor

| anonim_4396 explică (pentru AlecuAlex):

Stiu ce configuratie avea dar acum nu pot vedea deoarece nu pot vedea nimic ecranul e complet negru

| Maree1 a răspuns:

Daca ei l-au stricat, te duci frumos inapoi si le dai cu laptopul in cap pana il repara, tu l-ai dus sa-l curete nu sa-l strice. deci ei ar trebui sa-l repare!

| Bogdy54 a răspuns (pentru Maree1):

Are dreptate :/

| anonim_4396 explică (pentru Maree1):

Aia ma si gandeam sa fac dar pot sa zica ca ei nu au facut nimic.