| SmylleEmy a întrebat:

Salutare la toata lumea! Cine ma poate ajuta sa fac o partitie din ubuntu linux? ce vreau sa fac de fapt? am doar c:/ unde este instalat ubuntu, si as dori sa mai fac o partitie pentru stocarea unor fisiere care sunt mai importante. cum o fac din ubuntu? dau funda pentru un raspuns bun

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Daca ai deja Ubuntu instalat poti sa folosesti Gparted (daca nu e deja existent in programele preinstalate ale Ubuntu poti sa-l instalezi) si apoi sa redimensionezi, creezi si stergi partitii. Atentie mare, se pot pierde date la manevrele intre partitii! Uite si un tutorial http://marcelbanu.blogspot.com/......rgere.html Succes, si stai cu ochii pe Ubuntu ca trebuie sa lanseze versiunea 12. 04!

| SmylleEmy explică (pentru alexmircescu13):

Am incercat cum ai zis tu, dar imi apare asa ceva: Nu s-a putut demonta /dev/sda1
Partiția nu a putut fi demontată din următoarele puncte de montare:

/

Cel mai probabil alte partiții sunt montate la rândul lor pe aceste puncte de montare. Sunteți sfătuit să le demontați manual.
" te rog sa-mi explici si mie dracovenile astea, cum adica manual? "
(Da, am deja instalat ubuntu)
nu cred ca voi mai renunta la ubuntu linux, l-am descoperit si este cel mai bun sistem pe care l-am vazut pana la ora actuala.

4 răspunsuri:
| SmylleEmy explică:

Am rezolvat cu Gparted live, pe care l-am pus pe cd. Mersi alexmircescu13

| alexmircescu13 a răspuns (pentru SmylleEmy):

Good work! Te-ai orientat bine, in momentul in care bootezi de pe CD poti 'jongla' in voie cu partitiile. Daca vrei sa mai incerci si alte distributii bazate pe Ubuntu iti recomand sa-ti faci un CD cu Pinguy, e un 'Ubuntu cu steroizi', care are o interfata mai accesibila si elimina aproape complet necesitatea de a scrie comenzi in terminal. La fel ca la Ubuntu, nu e neaparat sa-l instalezi pe HDD, poti sa-l incerci direct de pe CD. Bafta si sarbatori de Paste imbelsugate!

| SmylleEmy explică (pentru alexmircescu13):

Mersi de sfaturi, paste fericit!