| UnTipObisnuit a întrebat:

Salutare!

Nu prea stiu foarte bine piata telefoanelor pentru ca nu prea le folosesc in general. Am un telefon care dupa 3 ani a inceput sa se miste greu, nu mai tine pasul cu cerintele de acum + nu i se mai acorda un soft nou de 2 ani.

Doresc sa imi achizitionez un telefon cu anumite specificatii ce ii va intarzia "incetinirea" lui cu ceva vreme.

Planuiesc sa imi cumpar telefonul "Huawei P20 lite" care costa 1000 de lei(pe eMAG) avand in vedere lipsa mea de cunoastere a pietei nu stiu cat de bun ii este procesorul, dar am vazut ca are o memorie decenta RAM(4gb) pentru pretul cerut si ca este destul de apreciat.

Vreau doar sa imi mearga decent aplicatiile de tipul Instagram, Facebook etc si sa nu se miste greu pe chrome dupa cativa ani(de preferat cat mai multi). Aveti ceva recomandari mai bune decat telefonul mentionat anterior si motivul superioritatii lui?

Nu vreau sa dau mai mult de 1000 de lei pe un telefon(max +150 lei).

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca vrei maximum te poti orienta spre ceva gen Xiaomi Mi 8 Lite, http://bit.ly/2FaKxKn cu avantaje extrem de mici la diferenta intre cele doua, pe procesor si placa video, cu LTE si placa video integrata, tehnologie big.LITTLE si 2nm mai mic la fabricatie. La fel si pe camera, mai multi mp, dar, parerile sunt subiective, eu ma refer la specificatii. Sfatul meu, P20lite e un telefon bun, mai ales daca il prinzi sub 1000 ron, momentan, e la 1039 ron pe PcGarage http://bit.ly/2RxHLER cel mai mic pret de pe compari.ro. E foarte ok telefonul si-o sa fie bun.

| GPA a răspuns:

Îți recomand să comanzi p20 lite, este unul dintre telefoanele de buget și este optimizat foarte bine. Contrastul dintre procesorul Kirin 659 și cei 4g RAM este echilibrat, suficient pentru multi Task și gaming. Ba chiar mai bun în multi Task decât un snapdragon 450.

Îți las aici un link : http://m.cel.ro/......Cc7NTIp-l/ costă 1200 de lei, dar comandă de aici. Pe eMag riști din câte am văzut, să iei "țeapă". Să nu ajungă întocmai produsul pe care ți-l dorești, mă refer la faptul că s-ar putea să-i lipsească "ceva".

În Cel. Ro și quickmobile am încredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei asta, considera un telefon cu minim 6GB de RAM. Chrome e incetinit de cand lumea din cauza consumului de RAM excesiv a site-urilor.

| venividivici2017 a răspuns:

Daca nu ai cunostinte prea mari despre telefoane, utilizezi doar cateva aplicatii si nu vrei sa cheltui prea multi bani, iti pot recomanda un telefon cu minim 4 GB de Ram.Telefoanele din gama Huawei sunt intr-o continua ascensiune, in ciuda embargoului politic si siretlic marca Trump and USA.Detin un Huawei,sunt multumit de tel, cu toate ca as fi putut foarte usor sa trec pe Apple sau sa continui cu Samsung. Poti sa mergi pe aceasta marca, cei de la Huawei, in acest moment fac tot posibilul sa iasa in evidenta, sa produca telefoane de calitate pentru a detine suprematia.Iti recomand Huawei ca raport pret calitate!

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Telefonul este bun, 2-3 ani o sa fie la fel de bun.Partea proasta este ca se sparge destul de repede dacă nu este ținut cu atenție.
In principiu merita cumpărat.

| stop99 a răspuns:

Si eu folosesc tot un Huawei P20 Lite, si pot sa spun ca sunt foarte multumit de el. Daca il folosesti doar pentru Instagram, Facebook, YouTube, Chrome etc., e mai mult decat perfect. Pentru jocuri, mai putin, si aici ma refer la jocuri mai "stresante"(Asphalt 9 de exemplu). Eu ti-l recomand cu toata increderea.