| jonnyaxy a întrebat:

Salutare! Stie careva cum procedez cand nu imi merge mouse-ul portabil (usb) la laptop. Laptop Asus, Windows 2010. Am incercat cu doua mouse-uri si mi se aprind becurile la mouse, dar nu mi le citeste pe laptop, nu se misca sageata. Cum as putea sa procedez in aceasta situatie? VA MULȚUMESC!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Verifica-le pe un PC! S-ar putea sa fie muse-ul defect dar si portul USB.

| darrio2007 a răspuns:

Scoti adaptorul din usb cateva secunde si il bagi iar. Sa vezi ca merge, doar daca nu face bine contact in portul usb.

| Brizbriz a răspuns:

Schimbi laptop-ul, il trimiti in garantie, il duci la service
sau iei un mouse pe bluetooth, daca laptop-ul are
este EVIDENT ca e dus usb-ul, iar becul se aprinde pentru ca e alimentat, asta nu inseamna ca merge si partea de date

| oglindasultanului a răspuns:

Cand conectezi usb iti arata ca e conectat ceva sa instalezi driver? (scuza-ma nu mai tin minte cum apare)

| Anyo1988 a răspuns:

Aici problema trebuie diacnosticata, poate fi problema cu driverele de la portul/rile usb, poate fii problema cu portul/urile usb in sine sau poate fii problema cu mouse, 1 poti incerca sa te asiguri ca mouse apare la device manager sau pe undeva. 2 poti incerca sa scopti bloututh din usb si dupa cateva secunte sa il bagi de obicei windows scoate un sunet cand un port este conectat sau deconectat, daca nu scoate nici un sunet e foarte probabil driverul sau portul usb. De asemeni poti incerca cu un mouse pe cablu acelasi lucru bagi mufa usb vezi ce reactie are windosul. Daca nu ai un mouse pe cablu poti incerca orice alt usb pentru a diacnostica problema de usb/ driver de la laptop/pc. Mult succes