| octav005 a întrebat:

Salutare.. Știe cineva dacă sistemul de operare Windows XP 32biti este limitat la doar 4gb ram? Dacă as adauga ceva în plus ar funcționa?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa mai pui memorie. Uite si aici: http://dan-blog.ro/......s-7-32-bit

| Frank51 a răspuns:

Toate windows-urile pe 32 de biti sunt limitate la 4Gb. Degeaba ai adauga in plus pentru ca ar fi inutil. Ca sa iti mearga cu mai mult de 4Gb trebuie sa instalezi un windows pe 64 de biti, este simplu.

| horia2012 a răspuns:

Functioneaza dar va folosi ata cat este limitat (aproape 4). Daca vrei sa instalezi mai multa memorie si sa mentii XP, instaleaza varianta de XP pe 64 biti (duce pana la 128 Gb ram).
Daca instalezi varianta pe 64 biti cauta intai driverele corespunzatoare.

| octav005 explică:

Ok. Dar Windows 7 pe 32 biți ar fi și el limitat. Exemplu 4gb ram?

| ishallhelpyou a răspuns:

De fapt, este limitat la 3. 25gb (sau pe acolo).

Problema vine din numarul de biti.

Nu o sa intru prea mult in subiect, pentru ca devin prea tehnic si nu e chiar usor de inteles.

Ca idee, daca pui 8gb ram pe un sistem de 32bit, la fel o sa se misca, el o sa vada (in cel mai bun caz) acei 8gb ram, dar o sa foloseasca doar cat ii permite lungimea de bit, adica 3, 25gb.

http://en.community.dell.com/......dows-7.png

Iti recomand sa scapi de windows xp, deoarece este abandonat de catre Microsoft, iar asta inseamna ca este predispus atacurilor de virusi, pana la urma folosesti un sistem de operare de aproape 14 ani... daca ai un calculator mai slab, incearca sa bagi windows 7 starter, ruleaza si pe 512 ram cu procesor de nici 1 ghz.

| V3r0m0n a răspuns:

Xp 32 bit iti vede 3.2GB, dar ce sa faci in Xp cu mai mult? posibil sa iti consume mai mult doar cu o aplicatie de procesare video, in rest, e mai mult decat suficient.