| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Vin și eu cu o întrebare foarte scurtă și ușoară.
Întrebarea mea este:
Voi dacă v-ați instala sistemul de operare windows nu contează care ar fi voi în ce limbă ați instala acest sistem de operare windows și de ce?

Această întrebare va primi fundă!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

In limba in care te avantajeaza pe tine.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In limba engleza, mereu instalez in limba engleza dar si celor care le instalez, cam 40% doresc limba romana, am observat ca personele care au intre 40-60 ani doresc limba romana, tineri in limba engleza

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pana acum am avut in engleza, acum il am in romana.
Traducerile in romana erau aiurea si incomplete mai demult, acum sunt in regula.

| dannyel86 a răspuns:

E bine sa il instalezi in engleza. Traducerea in romana mi se pare defectuoasa si stangace, iar erorile se pot corecta mai bine daca sunt redate in limba engleza (sursele online sunt mai variante decat in limba materna).
Se spune ca engleza e limba universala in domeniul IT si asa trebuie sa ramana.
Comanda "Copiere - Lipire" (Copy - Paste) m-a facut sa renunt la ideea de a avea Windows in limba romana.

| NLS a răspuns (pentru dannyel86):

Si asta e PARFUM.
Daca vrei sa plangi si sa razi in acelasi timp, instaleaza AIMP (in caz ca nu-l ai) si pune-l pe romana, apoi intra la Setari.
Romanul care a facut traducerea merita impuscat.

| dannyel86 a răspuns (pentru NLS):

Asa este. laughing Nu l-am instalat la mine, dar cineva a insistat sa pun AIMP in sistemul lui, fix in limba romana. L-am schimbat in engleza cat am umblat in setari, ca sa nu il dau peste cap. Parca a fost scris dupa varianta Google Translate.

| Lioana a răspuns:

In limba engleza pentru ca asa m-am obisnuit si din cauza ca tastatura in limba romana e schimbata la unele caractere. De ex. Z in loc de Y si viceversa.

| 28cosmin a răspuns (pentru Lioana):

Dar tu ce sistem de operare Windows ai?

| Lioana a răspuns (pentru 28cosmin):

Windows 10 si windows XP. Am mai multe calculatoare.

| 28cosmin a răspuns (pentru Lioana):

Uite link-ul pentru laptop-ul meu ca și specificații și zi-mi ce sistem de operare ai instala pe el dintre 7, 8.1 sau 10? și dacă aș alege între 7 sau 8.1 tu ce ai alege aici sunt 2 întrebări.
Link-ul este: https://www.emag.ro/......DP3PZBBBM/

| Lioana a răspuns (pentru 28cosmin):

Windows 10 din toate 3 si windows 7 din cele doua.
Windows 7 e un sistem de operare aproape perfect. Windows 10 are unele dezavantaje fata de versiunile anterioare pe de o parte dar vine cu niste optiuni care imi plac pe de alta parte.

| JackR a răspuns:

In chineza! Nu stiu limba, dar imi place sa ma chinui. Si decat sa traduc din romana in engleza, mai bine "merg pe pipaite" si invat cum se scrie "format" sau "folder" cu caractere chinezesti!

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Limba engleza deoarece multe programe care n-au parteriat cu Romania sant in engleza sau daca vrei sa faci ceva sa instalezi un program dau un ex. si nu sti gasesti tutoriale pe Youtube dar ati arata in engleza si nu sti de unde sa dai ca este in romana windowsu tau si trebuie sa faci exat cumati arata..eu asa procedez si am invatat multe de la altii

| CosminFlo a răspuns:

Engleză deoarece te ajuta si la învățat dar e mai practic.

| Brinzaniuc_Elena_1981 a răspuns:

Eu as instala Windows 10 si las seta in limba engleza sau romana.