| RO1Danny a întrebat:

Am și eu nevoie de ajutor,am nevoie să-mi aleg o sursă pentru PC, dar nu știu cum să fac asta... ofer funditză!

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca ne lasi o lista cu componentele (gen cpu si gpu restul nu consuma foarte mult) cum a spus si vidii si un buget disponibil te putem ajuta cu niste recomandari.

Si sa eviti firme ca delux, floston si alte firme necunoscute.

| RaduTN a răspuns:

Ce buget ai pentru sursă?

| vidii a răspuns:

Ce procesor ai?
Ce placa video ai?
Restul nu consuma mai mult de 50w, deci cel mai important sunt cpu/gpu
Abia apoi vom putea sa-ti recomandam o sursa

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Pai e asa de greu sa dai si tu detalii? Adica am inteles ca esti 0 cand vine vorba de tehnologie, dar acolo sa citesti ce pc ai ar trebui sa stii.
In functie de performantele lui si de vechimea lui poti afla de cat sa fie sursa si daca are rost sa iei una noua sau mai bine de la SH (in caz ca nu e pc-ul nou). Daca e nou: i3, i5 eu as zice ca o sursa de 600W ar fi perfecta, mai ales daca nu esti gamer.

| RO1Danny explică (pentru EVOLUTION_5448):

Vorbește frumos te rog, nu sunt 0, dar nu fac greșeala să dau toate detaliile despre PC pentru ca voi primi gen 15 păreri și voi fi mai dezorintat!
Dacă te consideri capabil să ma ajuți putem vb în privat.

| K0sti a răspuns (pentru RO1Danny):

Daca nu faci greseala, descurca-te singur! Si incaz ca o sa fii si mai dezorientat, atunci 0 ala nu e departe de adevar!

| EVOLUTION_5448 a răspuns (pentru RO1Danny):

Nu stiu de ce consideri insulta ca esti 0 cand vine vorba de tehnologie, pentru ca eu nu sunt expert, m-am informat o zi despre pc-uri si am facut singur un pc de la 0.
Tu din moment ce nu vrei sa zici detaliile despre pc se vede ca esti cu adevarat 0, dar nu te-am facut prost, ci doar ca nu sti nimic despre pc-uri.
15 pareri nu prea are cum sa primesti... ci doar 2-3, ca unu recomanda o firma, altul o sa recomande o sursa mai puternica, altul ca nu are rost, ca una mica e de ajuns.
La ce vorbesti despre pc-uri, probabil ai ceva mai slab asa ca o sursa de maxim 600w e de ajuns, chiar de 550w. Daca ai pc mai noi si mai bun, recomand sa aiba certificat de bronz. Eu am luat cea mai ieftina cu certificat de bronz, dar eu am i5 (generatia 4) asa ca am luat sursa de 650w... tu daca nu vrei sa zici ce pc ai. sa zicem ca ai un doal core destul de okay. asa ca o sursa de 500 w cu certificat de bronz ajunge, mai ales daca placa vide e de maxim 128 biti 1024 mb ddr3. Hai 550W daca vrei sa fi sigur... ii poti intreba chiar si pe aia la magazin daca ar fi de ajuns. si exista si pe internet un mod de calculare a energiei consumate de pc
http://outervision.com/power-supply-calculator
Deci baga macar acolo datele...