| 44TheSinner44 a întrebat:

Am nevoie de ajutor in legatura cu o problema.

In urma cu o saptamana am realizat faptul ca PC-ul meu s-a stricat. Avand in vedere acest lucru, am primit un MacBook Air de la cineva (nu-l folosea oricum).

Ideea e ca nu pot sa-i fac update la software si asta este marea mea problema. Laptopul e din "early 2015", am i5, 8GB RAM si placa video Intel HD Graphics.

Pentru ca nu pot sa-i fac update la software, am ceva restrictii:
-nu pot sa downloadez cam nicio aplicatie din AppStore, primesc eroarea: "(null) can't be installed on "Macintosh HD" because OS X version 10.13 or later is required." - in conditiile in care eu am 10.11.6
-nu pot sa rulez unele aplicatii pe care le descarc de pe net, importante pentru mine, pentru ca am nevoie de ele la scoala, cum ar fi Codeblocksu'. Dupa ce il descarc primesc eroarea: "You have OS X 10.11.6. The application requires OS X 10.13 or later."
-si sunt convis ca sunt multe alte restrictii.

Yup, deci e foarte grav. Tin sa mentionez ca atunci cand ma duc la About this mac > Software update, nu se intampla nimic, nu-mi apare niciun update care sa-mi permita sa am o versiune mai noua, cum ar fi 10.13 de care chiar am nevoie.

Va rog sa ma ajutati, chiar am nevoie de ajutor...

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa instalezi Windows 10:
https://support.apple.com/ro-ro/HT201468

| 44TheSinner44 explică (pentru Salontanul):

Va multumesc amandurora pentru raspuns, dar acum intampin alta problema.

Am descarcat Windows 10 64-bit si cand intru in Boot Camp Assistant, selectez ISO image (windowsu', pe care l-am descarcat chiar de pe site-ul celor de la Microsoft), iar mai apoi dau "Install", la care primesc urmatoarea eroare:
"Boot Camp only supports 64-bit Windows 8 or later installation on this platform. Please use an ISO file for 64-bit Windows 8 or later installation." Doaaaaaaamne, ce-i cu eroarea asta daca eu am descarcat Windows 10 64-bit?

I don't want to see

| Salontanul a răspuns (pentru 44TheSinner44):

Poate ca nu suporta decat Windows 8 sau 8.1!

| 44TheSinner44 explică (pentru Salontanul):

Nah, in niciun caz, avand in vedere ca eroarea vrea sa spuna ca trebuie sa fie Windows 8 sau o versiune chiar mai noua.

| SLexuS a răspuns:

Sincer nu prea ma pricep la mac, dar ai incercat sa cauti problema pe internet? sau poti incerca sa instalezi windows 10 pe acesta, da, este posibil asta.