| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema cu calculatorul, când il deschis se aprinde îmi arata logo-ul după rămâne ecranul negru și nu se vede nimic și butonul de la monitor rămâne rosu când el trebuia sa fie albastru și îmi scrie Power saving mod. Ce pot face? Dau funda

3 răspunsuri:
| AlleXuSS a răspuns:

Salut iti arata logo-ul de la monitor sau logo-ul de la placa de baza? verifica cablul de hdmi sau vga la iesire calculator si la intrare la monitor revin-o cu mai multe detalii pentru ca din ce ai spus mai sus pare ca, calculatorul nu-ti afiseaza imagine.

| anonim_4396 explică (pentru AlleXuSS):

Am spus ca cand aprind calculatorul. Pe ecran apare power saving mode si dupa dispare si nu se mai vede nimic. Am verificat am scos placa video am curatat-o si am pus-o la loc am bagat si am scos cablul hdmi dar nimic

| AlleXuSS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci cel mai probabil ar fi sa verifici de la monitor cauta un buton de source sau ceva de genul pentru ca un monitor are 2 surse una analog si alta digital daca pc-ul tau este pe digital si tu ai monitorul setat pe analog e normal sa nu primesti semnal! daca monitorul si pc-ul sunt pe aceeasi sursa digitala si tot nu primesti imagine cel mai probabil ti s-a defectat iesirea hdmi din placa video!