| ghigan a întrebat:

Am o problema cu PC. Apas pe buton, porneste dar nu se vede nimic pe monitor.De cand l-am cumparat PC meu, atunci cand apasam pe buton scotea un zgomot puternic timp de 6-7 sec. iar apoi zgomotul se oprea iar acesta dadea semnal video etc. De doua zile nu mai merge,adica il pornesc si face acel zgomot puternici mereu iar pe monitor nu arata nimic, am schimbat si placa video,hdd, cd-rom dar tot asa face.Oare s-a ars placa de baza sau s-a dus BIOS-ul?
Va rog ajutati-ma. FUNDA

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Eu zic ca sursa e vinovata.Incearca sa pornesti PC-ul cu alta sursa.

| SouLIce a răspuns:

Aceasta problema am mai intalnit-o si eu
Pornesc pc-ul ventilatoarele din el pornesc si prin asta iti dai seama din start ca nu este de la sursa sau placa de baza
La mine era de la rami
Am scos memoriile si le-am bagat din nou si am rezolvat problema
incearca sa scoti rami si bagai inapoi vezi daca porneste, daca tot nu porneste ar putea fi de la placa video sau ar putea fi rami arsi poti incerca cu alte placute

| ghigan explică (pentru SouLIce):

Am schimbat ramul si degeaba

| tacisiinghite a răspuns:

Da cred ca s-a ars placa de baza ar trebui sa te duci la un specialist in pc!

| ghigan explică (pentru tacisiinghite):

Am schimbat placa de baza iar acum am o problema cu plac audio cea on-board, am instalat 5 drivere si nu merge niciunul insa atunci cand setez optiunea pentru casti se aude insa foarte incet.
placa audio : Realtek ALC883 @ ATI SB600 - High Definition Audio Controller PCI