| FiTzZzEe a întrebat:

Am o problema, in NOTEPAD imi merg diacriticele dar in filme (subtritari) imi apar in loc de ş si ţ niste casute, iar pe pagini sau in alte fisiere tot la fel! Cel mai bun remediu al problemei, funda!

4 răspunsuri:
| AlinKun a răspuns:

Trebuie setat encodingul la font pe unicode 8, poti rezolva problema in proportie de 50% cu ajutorul softului subtitle edit, cu el poti schimba encode-ul fontului, daca subul a fost facut cu Romanian [programer sau standard] posibil sa tot ti se intample asta, dar daca e facut pe legacy nu vei avea nicio problema

| epurel a răspuns:

Ce soft folosesti? da un search pe google si adauga "diacritice", de ex. pentru VLC player: vlc player diacritce

| K0sti a răspuns:

Da playerul l-ai setat sa-ti afiseze diacriticile la limba? Ai setat limba care trebuie?

| ZaKy a răspuns:

La subtitrarile filmelor intotdeauna vor aparea asa, Na, Romania, ce poti cere? Sa fim seriosi, In notepad si alte jocuri evident ca vor merge pentru ca nu le ai in romana banuiesc...