| mariusflorin90 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema: la mine la pc de o vreme incoace mi se intampla ceva ciudat, sta el cat sta sa mearga si sa pot lucra pe el iar apoi dintr-odata imi "ingheata" imaginea si nu il mai pot deloc controla.cel mai nasol e cand ascult muzica, atunci se aude tare nasol cum baraie in timp ce "stationeaza".
singura solutie este sa il pot scoate din priza si sa astept cateva minute ca apoi sa il pornesc din nou la loc si dup'aia merge cat merge si iar face la face la fel. am scos si bateria de la bios si am resetat biosul cu totul si tot degeaba. am intrat pe aida64 si am verificat valorile de temperatura si pare totul in regula in afara de MCP care urca cam pana la un maxim de 61 de grade si nu inteleg care ar fi cauza si ce vrea sa zica. care ma poate ajuta cu privire la problema?

Răspuns Câştigător
| youmail a răspuns:

Problema ramane sa fie una si aceeasi pentru majoritatea calculatoarelor cand vine vara.
Se incalzeste prea tare/ termen scurt la solicitare procesorul.
Ce ramane de facut:
De desfacut, schimbata pasta termo-conductoare de la procesor, curatat de praf, reansamblat.
De verificat daca nu cumva sunt si condensatorii unmflati de pe placa de baza.
Daca esti din Bucuresti te pot ajuta si eu contra cost 50 lei daca il aduci pana in Titan sau 90 de lei daca vrei sa ma deplasez eu la tine.
Tel 0720689228 sau 0766560796 asta doar in cazul in care nu ai chef sa ti-l faci singur. (ca sa nu fiu acuzat de reclama). happy

| mariusflorin90 explică (pentru youmail):

Mmerci tare mult...ce sa-i faci asta e, nu sunt din Bucuresti sunt din moldova, comuna halaucesti jud. Iasi si e ceva distanta totusi insa nu prea mare. iar despre procesor pot zice ca a fost verificat i-am pus si pasta si l-am curatat de praf acuma cine mai stie thinking

| mariusflorin90 explică (pentru youmail):

Marius_1990_florin2009 e id meu, da-mi un add pe mess daca ai timp;-)

6 răspunsuri:
| Nedoritul a răspuns:

Si mie mi sa întâmplat acest lucru.
Îmi luam calculatorul de la reparat era vremea rece afara si a stat cam 10 minute si imediat când am ajuns acasă l-am pornit si sa întâmplat ce ai zis si tu dar la mine a început sa se încălzească unitatea rău. Singura metoda era reinstalarea windows-lui.

| Twiff a răspuns:

Salut,
Deschide unitatea si curato, pune-i niste pasta pe procesor si vezi cum reactioneaza dupa aia.

| mariusflorin90 explică (pentru Twiff):

Salutare...pai i-am pus si pasta la procesor, l-am curatat si de praf da' ce sa-i mai fac decat daca il verifica careva vreodata :-D

| Juppsy a răspuns:

Uita-te daca functioneaza cooler-ul de la procesor. Ceva asemanator am patit si eu din cauza cooler-ului.