| just4ecko a întrebat:

Pe laptop-ul meu am:
4GB RAM, Placa video 1915 MB pe 400MHz, procesor dual core de 2.1 GHz. Dar totusi la jocuri se misca "greu"
Greu insemnand se misca uneori sacadar, chiar "intarziat"

Ce as putea face sa-mi pot modifica asta? sa mi se miste normal?

Pentru performantele sale mi se pare ceva gresit sa se miste asa...

Multumesc anticipat, dau funda celui ce ma poate ajuta

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Placa ta video nu este destinata pentru a reda jocuri video de înaltă definiție HIGH.Seteaza rezolutia in joc pe LOW sau Medium. Nu ai ce sa-i faci, nu este un laptop de gaming (este un Office), ai chipset de fapt (placa video incorporata in placa de baza), nu ai o placa video dedicata. Incearca si foloseste un Game Booster -> aplicatie care iti optimizeaza pc-ul in jocuri.
Razer Game Booster - download free - http://www.razerzone.com/gamebooster
sau
GAME BOOSTER V3.2 +Licenta FULL - Download link: http://fbx.ro/wliz08aswb0ag1n3

Update la placa video
ACTUALIZARE DRIVER pentru placa video manual sau automat.
Actualizare automata:
1 - Click dreapta pe My Computer (XP) sau Computer (7)
2 - Click pe Manage în meniul deschis
3 - Du-te la Device Manager / Device Manager
4 - clic dreapta pe placa video si apasa Actualizare
Daca aceasta procedura nu functioneaza încearca sa dezinstalezi driverul si reinstaleaza-l în mod automat.
Daca acest proces nu functioneaza, descarca driverul pentru placa ta video manual de la producator.

Foloseste Advanced System Care pentru optimizare de aici: http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html

Bafta!

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ce laptop ai?
Ce placa video ai?
Ce sistem de operare folosesti?
In ce jocuri se misca sacadat?
Vreau detalii si nu povesti!

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| just4ecko explică (pentru neluL):

Laptop: ASUS X52N
Placa video: AMD M880G with ATI Mobility Radeon HD 4200
Jocuri: CoD Black Ops (se misca greu, misc mouse, iar dupa se misca si caracterul, nu in acelasi timp), FUEL (putin sacadat si tot asa, ingreunat), WoW (la grafica ultra se misca sacadat + ingreunat)

| just4ecko explică (pentru neluL):

Folosesc Windows 7 -64bit Home Premium

| alincde a răspuns (pentru just4ecko):

Pai e laptop iar laptop-urile nu prea sunt de gaming din cauza ca au probleme cu racirea, majoritatea folosesc componente slabute din punct de vedere al performantei. Ele sunt facute pentru mobilitate nu pentru performanta si rapiditate, iar despre WOW sa stii ca odata cu pandaria au fost facute si niste modificari grafice majore in joc, cel mai bine cauti pe forumuri-le lor si vei vedea ca multi jucatori cu placi slabute au frame-uri. La o placa video conteaza in primul rand bitii si frecventa pe care ruleaza iar dupa aceea cati mega are.

| just4ecko explică (pentru neluL):

Mai e o chestie daca scriu la "run" "Dxdiag" acolo figureaza laptop-ul meu ca modelul : x52n, iar daca dau click dreapta pe My computer apare acolo ca modelul fiind k52n

| neluL a răspuns (pentru just4ecko):

Si cu ce te deranjeaza? Ala e bun, rezultatul din Dxdiag. ASUS X52N

| neluL a răspuns (pentru just4ecko):

Placa ta video nu este destinata pentru a reda jocuri video de înaltă definiție HIGH.Seteaza rezolutia in joc pe LOW sau Medium. Nu ai ce sa-i faci, nu este un laptop de gaming (este un Office), ai chipset de fapt (placa video incorporata in placa de baza), nu ai o placa video dedicata. Incearca si foloseste un Game Booster -> aplicatie care iti optimizeaza pc-ul in jocuri.
Razer Game Booster - download free - http://www.razerzone.com/gamebooster
sau
GAME BOOSTER V3.2 +Licenta FULL - Download link: http://fbx.ro/wliz08aswb0ag1n3

Update la placa video
ACTUALIZARE DRIVER pentru placa video manual sau automat.
Actualizare automata:
1 - Click dreapta pe My Computer (XP) sau Computer (7)
2 - Click pe Manage în meniul deschis
3 - Du-te la Device Manager / Device Manager
4 - clic dreapta pe placa video si apasa Actualizare
Daca aceasta procedura nu functioneaza încearca sa dezinstalezi driverul si reinstaleaza-l în mod automat.
Daca acest proces nu functioneaza, descarca driverul pentru placa ta video manual de la producator.

Foloseste Advanced System Care pentru optimizare de aici: http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html

Bafta!