| SoulReaver a întrebat:

Bună, am un laptop mai vechi cu specificațiile: procesor dual core 2000 mhz, 4 gb ram, 512 mb placă video.
Vreau să îmi spuneți ce linux pot pune pe el să se miște decent. Am avut ubuntu dar se mișcă greu, mă gândeam la Mint dar nu știu care dintre ele.

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Linux Mint cu XFce, ocupa cele mai putine resurse:
https://www.linuxmint.com/edition.php?id=294

Ubuntu e ceva, ce nu voi recomanda niciodata, prea de fiecare data cand l-am testat a avut lag de interfata

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns (pentru DracuIa):

Era clar ca vrea desktop, de Ubuntu server am auzit si eu lucruri bune, cand e vorba de headless, eu am folosit in special Debian si Centos 7

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti recomand Linux Mint, dar sa-l instalezi pe un SSD (minim 80Gb, in loc de hard disk-ul actual).

| SoulReaver explică (pentru Bula):

Nu prea mi merită să pun un ssd pe el, o să încerc un xfce. Mulțumesc de raspuns.

| doctorandus a răspuns:

Arch Linux. Cu condiția să ai SSD.

| NLS a răspuns:

Cel mai bland cu resursele e XFCE, insa pe configuratia ta si MATE se va misca bine.
Cu conditia sa ai un SSD.

O alta alternativa ar fi Lubuntu

| RaduRobertRO a răspuns:

Xfce desktop minimum requirements cauta pe net, sper ca e ok pentru ce ai tu,