| Petrisor96 a întrebat:

Am si eu o problema. Am cumparat un stick de memorie de 32 de GB si am copiat pe el cam 20 de GB. Acum, cand il conenctez la calculator ma obliga sa ii dau formatare. De ce ma obliga? De cand l-am cumparat, nu mi-a facut niciodata asa. E prima oara. Mai pot salva ce am pe el?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai scos stick-ul inainte sa se termine complet scrierea.
In acest caz nu se scriu complet si corect tabelele de evidenta a fisierelor, iar stick-ul apare ca neformatat.

Sunt programe cu care se poate incerca recuperarea fisierelor, cu conditia sa alegi scanare completa pentru identificarea fisierelor. Cel mai popular program de recuperare este Recuva.

| gelu1970 a răspuns:

Da poti.

| Superior a răspuns:

Incearca pe alt PC daca poti, probabil s-a corupt rau de tot. Intra in modul Safe Mode al Windows-ului, incearca sa copiezi tot in PC, il formatezi apoi copiez iar.

| octav005 a răspuns:

In ce format este facut acel stick?
daca este in NTSF. si ai scos stickul direct din usb, este foarte posibil sa fie corupt.
cand ai un stick in format NTSF, inainte de al scoate din pc, din usb, trebuie sa ii dai safety remove hardware and eject media. si sa te duci acolo unde este stick-ul tau.