| Alcaelo a întrebat:

Am si eu o problema cu 3 GPS-uri.
Sau mai bine spus cu o masina.
Conduc un Renault Master si am intanlit un fenomen tare ciudat.
Gps-urile nu prind semnal in timp ce functioneaza motorul masinii.
Daca opresc motorul primesc semnal, daca il pornesc scade semnalul imediat.
Care sa fie cauza.Mentionez ca Gps-urile au fost testate si pe alte masini si functioneaza perfect.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva de la motor/senzori sau orice alt echipament foarte puternic, sau suficient de puternic, iti brueaza semnalul emis de satelitii GPS. Ceea ce este o problema, incearca sa duci la un electronist masina impreuna cu acel gps si vezi ce spune si electronistul, eu a-si incerca diferite teste, dar nu tu.

| Alcaelo explică (pentru anonim_4396):

Nu imi poti spune nimic din ce as putea incerca?
Am inteles ca din mai multe surse ca parbrizul spart ar fi o cauza.
Sau antena de la radio ar trebui scoasa.
Nici nu mai stiu ce sa cred si cum sa fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcaelo):

Lol? Nu, Doamne fereste, nici una, nici cealalta, am alti prieteni si parbrizul spart, si antena radio functionala si tot ii merge gps-ul perfect, sa nu ai un dispozitiv al masinii care sa bruieze/devieze semnalul, d-aia spun sa te duci la un electronist/mecanic ceva cu masina, e foarte dubios, telefonul face la fel? daca il tii pe suportul atasat de parbriz/lipit?

| Alcaelo explică (pentru anonim_4396):

Cu telefonul merge bine.Asa o sa fac. Nu am incotro.