| ThePurificator48 a întrebat:

De curand mi-a venit ideea de a face un mic upgrade pe vechiul PC cu o placa video si un procesor. Momentan, in acest pc am un AMD Radeon HD 5450 1gb ddr3 64-bit cu slot pci express x16 2.1. Intrebarea mea e daca sunt compatibile placi video 2.0 pe placa de baza sempron nf61-s. Multumesc anticipat.
P.S.: nu vreau o placa video mai scumpa de 300 lei, ar fi binevenita si o recomandare, caci placile cu x16 2.1 nu sunt prea multe.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu are sens sa faci upgrade in bugetul asta. Doar un 750 TI SH daca gasesti la 300. Toate alea noi in 300 RON sint niste ragalii.

| ThePurificator48 explică (pentru KodrutZ):

Pai da, procesorul tot SH il iau. Dar este compatibil 750ti cu ce am eu?

| KodrutZ a răspuns (pentru ThePurificator48):

Pai de ce nu ar fi? Ce sursa ai? Ce procesor vrei sa iei? Platforma aia e praf in momentul de fata, probabil o sa se duca placa de baza fizic destul de curind, mai ales daca iei un procesor cu TDP mare. Acum sa inteleg ca ai vreo pirjoala de Sempron sau Athlon, nu?

| ThePurificator48 explică (pentru KodrutZ):

Pai procesorul e compatibil cu placa de baza, cel care vreau sa-l iau, Amd Athlon 64 x2 4500+. Sursa e de 450w.

| KodrutZ a răspuns (pentru ThePurificator48):

Lol, sper ca nu dai mai mult de 50 RON pe el. Sursa daca e pocnitoare de vreo 10 ani si aia, ar fi o idee sa o schimbi.

| ThePurificator48 explică (pentru KodrutZ):

Dau 40 RON pe Procesor cu tot cu (,) curier.
Sursa o am doar de vreo 2 ani.

| KodrutZ a răspuns (pentru ThePurificator48):

A, e bun asa. Ce sursa?

| ThePurificator48 explică (pentru KodrutZ):

Daca te referi la model, chiar nu pot sa o identific laughing
Tot ce pot sa iti zic e ca are 450w, nu are cablu de alimentare de 6 pini dar cred ca merge un adaptor Sata-pci(cred ca asa se numeste celalalt terminal) si ca este Genius.

| KodrutZ a răspuns (pentru ThePurificator48):

Geez, Genius? Unde naiba ai gasit asa ceva? Genius, nu Gembird? Bine, ambele sint niste petarde daca discutam de surse, dar asta e alta poveste.

| ThePurificator48 explică (pentru KodrutZ):

Nu sunt sigur nici daca e Genius laughing) nu scrie firma pe ea sau nu am gasit eu.