| lovemyname a întrebat:

Ieri mi-am pus Windows 7 Ultimate pe calculator, eu am avut inainte Win XP SP3.
De cand mi-am instalat Windows 7 Ultimate merge foarte greu calculatorul, cand am bagat cd de Win XP nu ma lasa sa dau la instalare, ma puteti ajuta?
Multumesc,

5 răspunsuri:
| Adryan657 a răspuns:

Du-te in bios la first boot device
asa se intampla la wind7
face update la bios si face tot de pe acolo default
si a schimbat valorile de butare a cd-urilorwinking

| andreisandu28 a răspuns:

Nu e bun PC-ul arunca-l

| Graftzoor a răspuns:

WoW Prietene Windows 7 Ultimate pe calculator? Si eu am avut si mergea in reluare iar la Cd cu XP se poate sa fie zgariat...

| alextheking11 a răspuns:

Am si eu windows 7 ultimate eu nu am aceasta problema decat putine pri la internet! eu cred ca nu e vina windows-ului poate ai conexiune mica la net! sau daca tu crezi ca e calculatorul slab poate ai multa memorie! sper ca te-am ajutat! poti sa-mi dai funda ca nu prea am funde! te rog!

| alina12em a răspuns:

Referitor la "a merge greu" Win 7, este posibil sa nu ai configuratia sistemului suficient de buna pentru a rula in conditii optime Win7.

Referitor la a doua problema, cea legata de nepornirea Win XP:
daca te astepti ca WIn XP sa inceapa instalarea dand click pe Instaler-ul de pe CD, poti sa astepti mult si bine; pentru a incepe instalarea unui Windows XP, trebuie sa bagi Cd-ul in unitatea optica, dupa care dai restart. La cateva secunde iti va aparea ceva in genu : "press any key to continue" sau "press enter"; in fine ideea e ca daca vei apasa tasta "enter" in mod normal ar trebui sa inceapa bootarea (inceperea instalarii windowsului)

Daca ai facut si pasul de mai sus si nu se intampla nimic dupa ce dai "enter", probabil ai setarile modificate pentru "first boot", adica este posibil ca in loc de CD/DVD-RW sa ai la first boot Hard-Disk sau USB (gen stick). De aici exista 2 solutii: cea mai simpla sa intri in BIOS (asta se poate face imediat dupa ce ai dat restart apasand o anumita tasta- asta variaza ); dupa ce ai intrat in BIOS trebuie sa gasesti ceva de genu: "first boot"; vei verifica ca la first boot sa ai CD/DVD-RW.
O a doua solutie, care nu prea merita incercata, ar fi sa bagi windowsul dupa un stick (mergand pe ideea ca la first boot ai deja selectat optiunea USB). Pentru asta insa trebuie sa ai un stick bootabil cu kitul de instalare Win XP (ca sa faci un stick bootabil, avand win xp pe el: http://www.videotutorial.ro/? tag=stick-bootabil-pentru-windows-xp )

Cam astea ar fi solutiile la felul cum ai expus tu problema.