| adi123_2132 a întrebat:

Lucrez in visual studio in limbaj c la un proiect si am o problema. Declar o variabila si o initializez cu 0. Daca ea este 0 atunci imi executa niste instructiuni. Insa am pus o conditie pentru care va lua valoarea 1..si daca este 1 voi executa alte instructiuni...treaba este ca eu vreau ca valoarea ei sa ramana 1 numai pentru un timp de 5-10 secunde. Cum ar trebui sa fac asta?

Răspuns Câştigător
| EduNet a răspuns:

Stochezi data sistemului si cand diferenta fata de data curenta este de 5 sau 10 inseamna ca au trecut 5 sau 10 sec.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce ii folosesti valoarea de 1... pui un sleep de 5-10 secunde si apoi o treci e zeor, sau pur si simplu o treci pe zero dupa ce termini conditiile care se executa pentru 1.

In cazul mai complicat ai nevoie de thread uri de executie sa poti face simultan aceleasi lucruri