| Dragosh007 a întrebat:

In JavaScript daca declar o variabila si o modific intr-o functie cum fac ca alta functie sa-mi afiseze acea variabila.

Adica de ex(ca am explicat ca naiba):
var x = 5; /* am declarat-o */
function demo1(){
x = x + 1; /* modific variabila deci ar trebui sa fie 6 */
}
function demo2{
document.getElementById("id").innerHTML = x; /* o afiseaza in id */
}

Dupa ce invoc a doua functie in "id" o sa-mi afiseze valoarea 5 si nu 6 asa cum vreau eu. Deci exista vreo modalitate prin care pot extrage date dintr-o alta functie?

Răspuns Câştigător
| TheArchitect218 a răspuns:

Simplu. In funcția ta demo1 tu nu returnezi nimic. Degeaba aduni 1. Ar trebui să ai ceva de genul:

function demo1(){
return x + 1;
}

apoi, trebuie să o apelezi, ca să rulezi efectiv codul care îți întoarce valoarea:
document.getElementById("id").innerHTML = demo1();

3 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Tu ai făcut scriptul ăsta de la început, sau ai decompilat vreun apk?
La ce lucrezi mai exact?

| Dragosh007 explică (pentru mudokins78):

Nu, pur si simplu am vrut sa stiu cum pot lua o "informatie" dintr o alta functie

| mudokins78 a răspuns (pentru Dragosh007):

Ok.