| KbR a întrebat:

O intrebare pentru fizicieni electricieni mecanici cunoscatori etc happy

Imi trebuie pentru un proiect un metal care sa se incalzeasca repede si bine.
Un conductor sau altceva de marime mica. Cand il conectez la baterie sau in cel mai rau caz la priza 220 sa se incinga bine, dar sa nu se topeasca.

Astept un raspuns in legatura cu ce as putea folosi. Multumesc! happy

4 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Cumpara un feon ieftin si scoate rezistenele din el.

| nutepriveste21 a răspuns:

Cauti la un magazin de electrice rezistori de nichelina din aia ce se folosesc la resouri sau la feonuri(inainte se gaseau, acum nu mai stiu). Pentru al conecta la 220v sau la o baterie trebuie sa ai ceva cunostinte despre electricitate dar si un aparat de masura pe care sa stii sa-l folosesti. Succes!

| cristi202 a răspuns:

Eu stiu ca e o diferenta intre o baterie si curentul monofazat (220). O rezistenta pe care o bagi la 220 si se inginge bine, incit poti face mincare la un resou, abia de se va incalzi la o baterie (depinde si de baterie). Nu stiu formula de calcul in ce priveste incalzirea unui conductor electric, dar este o formula, in care conteaza ce material e conductorul, grosimea si lungimea lui, dar si caracteristicile curentului (amperaj, voltaj, putere, etc), si pe baza careia se calculeaza capacitatea de incalzire a conductorului (temperatura, caldura degajata). Cred ca ar trebui sa fi mai specific in ce ai de facut, sa spui mai concret ce ai de facut daca vrei sa fi intr-adevar ajutat.

| KbR explică:

Pai am de facut un feon pentru ora de fizica. Si voi pune pe un tub un motoras cu elicie in spate care se invarte si in fata motorasului acel ceva care se incalzeste astfel incat din tub sa iasa aer cald. Cred ca am fost destul de explicit. Caut ceva care sa se incalzeasca si cand bate elicea in el "vantul" produs sa se incalzeasca. In privinta curentului depinde ce folosesc, daca nu se incalzeste de ajuns la baterii bag la 220 happy