| Trickster a întrebat:

Stie cineva o aplicatie anti furt buna pentru laptop? Ma intereseaza sa imi arate locatia precisa (de pe telefon) si sa scoata un sunet la comanda mea cand nu il gasesc

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti pierzi asa de des laptopul?

| Bizon95 a răspuns:

NU exista
1. NU are GPS integrat (chiar tablete de la Microsoft, care pot fi folosite si ca laptop, seria Surface si sunt asa de imbecili ca nu le-au integrat GPS si mai si costa de USTURA)
2. cine e prost sa pastreze windows-ul/linux-ul deja instalat, si oricum daca prin absurd il pune on-line, ce o sa faci?!? ca dupa IP localizarea e generala in cel mai bun caz (de gen: este in Bucuresti)

3. SINGURA solutie e sa pui parola in bios, care la laptop-uri e foarte greu de scos, mai ales la alea Apple (unde chiar trebuie sa schimbi toata placa de baza, insa nici cu restul nu imi e rusine, nu e ca la o placa de baza unde resetezi bios/cmos... trebuie sa faci wipe la nustiuce ROM si apoi daca, cumva reusesti, nu iti mai merge laptopul cum trebuie)

Insa asta e o solutie mai mult de hartuire a hotului, nu anti-furt

| Username272 a răspuns:

Încearcă să faci tu această aplicație Din păcate nu cred că există chiar așa ceva Dar poți să îți instalezi aplicații care să îți securizeze laptopul de toți intrușii Ai să găsești pe internet