| Cristinacricri a întrebat:

Salutare tuturor! happy

Banuiesc ca ati mai citit mii de posturi asemanatoare, insa am nevoie de putin ajutor si m-am gandit ca asta ar fi cea mai eficienta cale de a strange informatiile de care am nevoie.

PC-ul meu a inceput sa se restarteze singur cand ti-e lumea mai draga si mi-e frica ca in curand va muri de tot... de aceea, am nevoie sa il reconfigurez. Insa nu stiu cum as putea alege mai bine componentele. Nu stiu la ce sa ma uit cand aleg un produs, la ce sa fiu atenta (in afara de problema compatibilitatii dintre componente).

Stiu sigur ca vreau sa imi iau un procesor Intel i3 sau i5. Dar nu stiu ce placa de baza sa "ii atasez" tongue Si pe urma, ce placa video? Ce ram? ce sursa? ce altceva in afara de asta trebuie sa mai iau? Hard disk am. nu stiu daca vreau sa imi mai cumpar.

In principiu vreau ceva care sa suporte bine jocurile.

As fii tare recunoscatoare daca m-ati scoate din ceata big grin

14 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

Ia-ti alt pc in 1200 lei pus o sursa buna care te ajunge 150-200 lei de 500w. uitate pe emag.ro sau pcgarage.ro.sunt cele mai serioase siteuri din Romania

| Cristinacricri explică (pentru skama18):

Salut! m-am gandit si la asta, insa prefer sa imi aleg componentele separat. Pot face un raport calitate-pret mai bun, am preferinte si legate de producator. happy

| skama18 a răspuns (pentru Cristinacricri):

Dae inradevar mai bine daca iti faci din bucati dar te costa dublu.o placa video mai buna costa 700 lei...adica un producator bun.o sursa 200 lei, un hdd 300 lei, placa de baza cu un procesor bun e destul de scump peste 300 lei. deja e prea scump...daa iti iei un pc gata facut pana in 1200 leiiti raman bani de un monitr led de 21''.

| JustCosmin a răspuns (pentru skama18):

E mult mai safe daca il ia pe bucati si isi alege ea componentele,chiar daca e mai scump. Da un ban,dar stie ca ii da pe ceva de claitate. Asa daca il ia gata facut, trebuie sa il ia la purificat piesa cu piesa si cum pe la noi mai toti sunt zgarciti in detalii, se trezeste ca are sute de probleme cu el.

| skama18 a răspuns (pentru JustCosmin):

Depinde acum.au am luat 10 pc uri de la eMAG diferite. binenteles pentru vanzare.dar inainte le-am testat si cei care au cumparat nu au avut probleme.sunt pc uri facute la emag.cum doresti si ti le fac si ei si e mai ieftin.adica le spui vreau placa cu tare sa-l schimbi cu alta, nu mi se pare o afacere buna sa dai 2000 de lei pe un pc.mai bine iei un laptop la bani astia,, da cu laptopul ata problema, nu rezista sa-l folosesti acasa zilnic cate 4-5ore. asa un pc 24-24.

| BLKZ a răspuns:

In primul si in primul rand, ce buget ai, ce rezolutie maxima suporta monitorul si daca hardul e SATA sau IDE(SATA e un cablu subtire iar IDE un cablu gros de culoare gri).

| RB26DETT a răspuns:

Cel mai simplu raspuns alt calculatorwinking sau mai bine ia-ti un laptop ca te tine mai mult, ia-ti ceva mai performant daca vrei pentru jocuri

| ktalin2k a răspuns:

Fii atent
faza cu restartu poate fi din 2 probleme:
ti se duce sursa si de aia se supra incarca si se reseteaza
2 ai un virus si de aia ti se reseteaza

| Cristinacricri explică (pentru ktalin2k):

Well, cu sursa am mai avut doar o data probleme. Am schimbat-o in ianuarie. Si virusi e posibil sa am multi big grin Stau foarte prost cu update-urile la Antivirus

| Cristinacricri explică:

Oh, mersi mult pentru raspunsuri! happy

(@BLKZ) ma voi interesa si revin cu un raspuns in legatura cu monitorul si hardul

Nu mi-am calculat un buget minim si maxim pentru ca planuiesc sa-mi iau componentele in timp (2-3 luni asa.). Nu as da totusi mai mult de 300 lei pe procesor si tot asa, 300 lei pe placa de baza. Am inteles ca cea video conteaza mai mult.

@CristiCristi Am si laptop. daca va vine sa credeti, mai mult pentru mama reconfigurez PC-ul. Ea se joaca foarte mult! tongue

| JustCosmin a răspuns (pentru Cristinacricri):

Daca e pentru mama ta, crede-ma ca n-ai nevoie de un procesor Intel Core I5, pentru ca acesta nu este 3 milioane, ci este de pe la 700 ron in sus, in functie de cate nuclee are.
Poti arunca o privire peste astea:
1. O configuratie cu procesor Intel Core I3: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/479488/
2. O configuratie cu procesor AMD, ce are 4 nuclee: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/479492/

| Cristinacricri explică (pentru JustCosmin):

Mersi mult! Chiar asta ma interesa. O propunere de configuratie! happy cam scumpa, dar pana la urma... trebuie sa investesti! Procesorul ma omoara! happy

| JustCosmin a răspuns (pentru Cristinacricri):

Si adica de ce te omoara procesorul? Eu iti puteam face o configuratie si ceva mai ieftina, dar daca tot ai spus ca vrei ceva care sa suporte bine jocurile, am zis sa-ti recomand ceva ok.

| Cristinacricri explică (pentru JustCosmin):

E ok pretul tongue ziceam ca ma omoara pentru ca pana sa ma documentez nu am realizat cat de scumpe pot fi componentele de PC. Mersi mult pentru ajutor! happy