| sebi1dinei a întrebat:

Salutare tuturor!
Cu ocazia Black Friday doresc sa imi achizitionez un laptop.
Cele mai interesant model mi se pare Acer E5-511, deoarece are un procesor Intel Celeron Quad Core de 1, 8 Gh. Mi se pare interesant deoarece este cel mai ieftin quad core cu Windows 8 si 4 Gb de ram de pe piață.
Însa am auzit ca procesoarele Celeron nu sunt bune.
Este mai bun un Intel Pentium dual core sau un AMD dual core decat un Intel Celeron quad core?
Cei drept am vazut ca exista o diferenta de pret, Celeron fiind mai ieftin.
Apreciez orice sfat!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

A fost intr-un timp cand celeroanele erau la putere. Erau bune si de jocuri, randari, etc dar le-a trecut vremea ( ma refer la procesoarele de pe desktopuri si laptopurile vechi ). Acel celeron quad core este foarte ok. Aici ma refer la viteza lui in browsing, nu sacadeaza youtube, si mai poti juca si cate un joc mai vechi cu el. Eu am un laptop din 2012 cu un celeron dual core pe el, si am ramas placut surprins de performanta lui chiar daca nu este un procesor stralucit, imi ruleaza crisys 2 pe low in 25 fps, tomb raider, si mai multe jocuri aparute la vremea aceea. Si in plus fata de procesoarele amd, chiar si celeroanele detin mai multe tehnlogii fata de procesoarele amd. Asa ca ar trebui sa iei acel laptop cu celeron, este mai ok.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Celeron „sucks"; indiferent câte nuclee ar avea. Oricum, s.o. și programele actuale nu prea folosesc eficient nucleele multiple, mai ales dacă sunt mai mult de două. Un i3 sau i5 dacă poți găsi ar fi mult mai indicat.
Nici AMD nu-i de ignorat, dar pentru jocuri, recomand Intel.

| sebi1dinei explică:

Tocmai pentru browsing si youtube am nevoie de laptop.
Sa pot vedea full hd si sa nu sacadeze chrome-ul cand am mai mult de 6 file deschise.
Jocurile nu ma intereseaza!

| Sandu_Sergiu_1994 a răspuns:

Celerom este cea ma-i proast tip de procesoare! Nu te sfatuiesc sa iei cu procesor Celerom! ia unul cu AMD dual core! Acum sta la decizia ta!

Funda daca crezi ca iti este de folos!