| Costis3x69 a întrebat:

Salutare tuturor daca un display OLED /Super AMOLED are durata de viață de aproximativ 5 ani (unele și mai devreme) atunci cum se explică faptul că un telefon de ex Samsung Galaxy S 2 S1 etc Și multe alte modele vechi care daca aduni toate calculele din prezent vezi că și-au depășit de mult durata de viață cum e posibil? Apropo ele vor dura la infinit? De ex am găsit un telefon vechi foarte foarte FOARTE vechi la mine in pod Nokia 6210 din 1995/1998 nu mai știu exact căutați pe GSM arena ei cum este posibil? Și cât vor mai dura ele?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Led-urile (diodele emitatoare de lumina) teoretic au o viata extrem de lunga, aproape infinita, daca sunt folosite la cel mult 80% din curentul maxim admis de fabricant.
Durata mai scurta a aparatelor ce contin Led-uri se explica prin uzura mult mai rapida a restului componentelor electronice din circuit (calitatea lor depinde de fabricant si de calitatea materialelor folosite).

| Xox0 a răspuns:

Aia 5 ani de care vorbesti, sunt ca o garanție ca 5 ani nu vei avea probleme cu displayurile astea. Dupa perioada asta, da, pot aparea defecțiuni. Ca la un motor de mașina