| AndreiAnd97 a întrebat:

Care este diferenta dintre ecranele smartphone-urilor de top a acestor ani? Respectiv intre AMOLED (Samsung, Huawei), POLED (LG, Nokia) si LCD (iPhone, Htc)? Care este mai bun, mai econom, mai rezistent, mai luminos? Mi s-a recomandat Oled, dar nu stiu ce sa aleg intre telefon cu Amoled si Poled?!

3 răspunsuri:
| Merekill a răspuns:

Amoled-ul si Poled-ul sunt cam acelasi lucru, ambele panouri au la baza Oleduri, difera doar furnizorul. Amoled-ul si Poled-ul nu sunt la fel de econome precum LCD-ul, insa la Amoled si Oled punctul negru e chiar negru pentru ca acolo unde e negru, pixelii sunt stinsi, la LCD punctul negru nu e chiar negru. Un plus pentru LCD-uri ar fi unghiurile de vizualizare mai mari, insa culorile nu sunt la fel de vii ca pe Amoled si Poled. De rezistent, toate sunt rezistente. Mie sincer, imi plac mai mult panourile Oled, dar gusturile nu se discuda. Daca nu ai inteles ceva, intreba ma in comentarii. M am grabit cand am scris si e posibil sa nu fi fost prea coerent.

| AndreiAnd97 explică (pentru Merekill):

Care are display-ul mai bun Samsung Galaxy S8 sau Nokia 8 Sirocco? Vreau sa cumpar unul dintre ele, dar vreau sa aiba ecranul luminos, chiar si in lumina soarelui, culoriile cat mai vi si un contrast bun! Ajuta-ma sa aleg.

| Merekill a răspuns (pentru AndreiAnd97):

Nu prea stiu ce sa zic despre Nokia 8 pentru ca nu am pus mana niciodata pe el, insa sunt aproape sigur ca, culorile de pe Samsung sunt mai vii si au un contrast mai bun. De luminozitate nu stiu ce sa iti raspund. Dă si tu pe Youtube "Galaxy S8 vs Nokia 8 Sirocco" si vezi ce zic oamenii.