| GabrielStn a întrebat:

Salutare tuturor! Recent am curatat unitatea de praf, si bineinteles ca am scos si componentele din ea, facand si o resetare de BIOS. De vreo 2 zile, cand pornesc pc-ul, imi ramane imaginea blocata, afisand logo-ul brand-ului producator al placii de baza. Ca sa pot porni pc-ul trebuie sa ii dau restart de 4-5 ori, sau sa il opresc si sa il repornesc. Nu am mai intalnit aceasta situatie si nu imi dau seama care este cauza. Am probleme si cu placa video ( e integrata de 128 MB ) ( PC-ul este unul antic, il folosesc pana imi cumpar un laptop nou, deci am nevoie de o solutie temporara ), pentru ca uneori imi apar niste linii orizontale si verticale, de culoare mov. Am nevoie urgent de o solutie deoarece folosesc pc-ul doar pentru referatele si proiectele de la scoala.

24 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Asta e! Pune Smart Fan la 40-45 de grade sau in jur de, depinde cat iti arata acolo!

| GabrielStn explică (pentru K0sti):

Pai de asta iti zisesem si inainte si o setasem la 70. big grin Deci era bine ( o s- schimb la 40 ). Multam mult omule, esti foarte de treaba. Iti apreciez implicarea.

| K0sti a răspuns (pentru GabrielStn):

Nu ai pentru ce!

| WhiteTheShowZ a răspuns:

Se pare ca ai deranjat placa de baza si cea video, ia-ti mai repede laptop-ul ca unitatea nu mai are mult de trait.Multa bafta.

| GabrielStn explică (pentru WhiteTheShowZ):

Placa video in niciun caz nu am deranjat-o..imi facea de multa vreme figura asta, de vreun an si ceva. Iar despre placa de baza nu stiu ce sa zic, mare lucru nu i-am facut, doar am demontat procesorul, placa video si cablurile si am dat cu pensula pe ea.

| CPAElites a răspuns (pentru GabrielStn):

Ce fel de pensula?

| GabrielStn explică (pentru CPAElites):

Era o pensula de genul acelora de la scoala ( nu a fost folosita niciodata ). http://www.absolutoffice.ro/......AN-S23.jpg

| K0sti a răspuns (pentru GabrielStn):

Pai si daca ai demontat procesorul, ai schimbat pasta termica? Sau nici macar atat lucru nu stiti!

| GabrielStn explică (pentru K0sti):

Bineinteles! Am schimbat atat la procesor, cat si placa video + l-am curatat si de praf. Si uite ca stiu sa o fac si pe asta. doar ca nu imi dau seama care ar fi motivul pentru care porneste ca Dacia lu' bunicu'.

| K0sti a răspuns (pentru GabrielStn):

Alta data sa dai toate amanuntele! Amanuntele fac diferenta, TOTDEAUNA!

Verfica contacte, verifica temperaturi, verifica sursa, etc!

| GabrielStn explică (pentru K0sti):

Am verificat si rasverificat. In momentul in care am pornit pc-ul pentru prima data, dupa curatare, s-a restartat singur. dupa ce am patit chestia asta de 2 ori, mi-am dat seama ca e de la curent, deci trebuia sa schimb valorile din BIOS ( am setat pe 1, 90, sursa fiind de 250W ). Apoi, timp de o saptamana nu am avut nicio problema cu el. De vreo 2 zile, vad ca porneste foarte greu. Contactele sunt perfecte, sursa e in regula ( am curatat-o si pe ea ), iar temperaturile le-am verificat cu HWiNFO32 http://prntscr.com/8xwiml

| K0sti a răspuns (pentru GabrielStn):

Olele...cum e aia..."mi-am dat seama ca e de la curent, deci trebuia sa schimb valorile din BIOS"? Unde ai pomenit tu asa ceva? Schimbi tensiuni in BIOS in functie de sursa? Esti simpatic!
Da-i un BIOS default si termina cu prostiile! Nu mai faceti voi inventii si inovatii!

| GabrielStn explică (pentru K0sti):

Doar am specificat ca e de 250 W. Nu am facut nicio inovatie: in BIOS imi apar 4 culori: galben, gri, alb si rosu, fiecare avand o semnificatie, galben reprezinta cea mai mica tensiune, iar rosu cea mai mare. La mine era pe galben, asa ca am setat-o la 1, 90 pentru ca imi spunea ca default values sau ceva de genu'. Asta a fost tot ce am facut.

| K0sti a răspuns (pentru GabrielStn):

Nu ma pasioneaza de cat e sursa! Nu se fac setari in BIOS functie de sursa! Never! Nu exista asa ceva! Da un BIOS default si nu-ti mai baga nasul prin BIOS! Ce bine au facut astia la laptopuri ca au limitat setarile, sa nu mai poti face prostii...
In BIOS nu se umbla niciodata! Decat sa potrivesti uneori data si ora, daca e cazul si modul de boot! Atat!

| GabrielStn explică (pentru K0sti):

Asta incerc sa iti explic si eu: idin BIOS am setat temperatura la default values pentru ca altfel se restarta pc-ul dupa 5 minute de functionare. In plus de asta, aceasta a fost si temperatura setata in perioada anteriora curatarii interiorului unitatii. Altceva in plus nu aveam ce sa modific.iar legat de boot, mereu am folosit tasta F11. Oricum. cred ca e pe "moarte" pc-ul, vad ca imi "vibreaza" imaginea pe monitor. merge cam greoi.

| K0sti a răspuns (pentru GabrielStn):

Gabriel, dormi? "mi-am dat seama ca e de la curent, deci trebuia sa schimb valorile din BIOS"...la tine curentul e totuna cu temperatura?

| GabrielStn explică (pentru K0sti):

Scuze. era vorba despre curent. Daca vrei sa te conving, iti fac o poza si ti-o trimit.

| K0sti a răspuns (pentru GabrielStn):

Nu vreau sa vad nimic ca nu am nevoie! Pune BIOS-ul pe default. Alarma de temperatura la procesor la 70 de grade si iesi din BIOS! Si nu mai intra pe acolo in viata ta!

| GabrielStn explică (pentru K0sti):

Pe default e, iar legat de alarma de temperatura a procesorului nu gasesc o astfel de optiune. In acest moment, temperatura procesorului e de 31 grade C si e pornit de vreo 6 ore. Oricum, iti multumesc de sfaturi.

| GabrielStn explică (pentru K0sti):

Am gasit optiunea " CPU Smarrt Fan Target" si am setat la 70, asa cum mi-ai zis.

| K0sti a răspuns (pentru GabrielStn):

Ala e target-ul de temperatura pentru ventilator cand sa porneasca la turatie maxima! Aoleu Gabriel sa vezi batuta ce iei! Am spus sa pui target-ul temperaturii procesorului! Ca atunci cand atinge target-ul sa sune alarma!

| anoninus a răspuns:

M-ai bine ai verifica CU MARE ATENTIE toate firele si toate componentele care le-ai scos sa vezi daca e ceva in neregula acolo. Asa am mai patit si eu cand mi-am curatat unitatea de praf, am verificat mai apoi toate componentele si intr-un final a mers. SUCCES!

| GabrielStn explică (pentru anoninus):

Le-am verificat pe toate de vreo 4-5 ori de cand am patit prima figura, care a venit la vreo saptamana dupa ce am curatat unitatea.