| krysty199 a întrebat:

Salutare. Va rog sa imi sugerati un laptop care poate rula jocuri gen gta V, shadow of mordor, jocuri din 2014-2016, 2017. Buget 2000-2500 de lei
Multumesc!

19 răspunsuri:
| Superior a răspuns (pentru RAY):

Da e un bun dar i-as recomanda sa mai caute, pe altex e 3300 lei, mai ieftin.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nu promovez eMAG deloc, sa caute si sa gaseasca unde e cel mai ieftin

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Unde e cel mai ieftin, dar totusi, nu o firma fantoma.
Poti avea probleme cu garantiile.
Acum cativa ani m-am ocupat de alegerea si comandarea unui laptop pentru cineva care nu se pricepea.
Am cautat pe pcgarage, eMAG, altex, etc.
La care persoana zice>> de ce nu cauti pe cel.ro ca au preturi bune?
Ii spun ca stiu de ei dar avand preturi mai mici nu mi se par de incredere. Ma asigura ca totul e ok, ca firma unde lucra a cumparat mult de la ei, (PC-uri, laptopuri, imprimante, consumabile) si le-au onorat garantiile de-a lungul timpului fara probleme.
Insa eu personal ma tem ca asta doar pentru firme. (Am gasit ceva foarte ok si convenabil la PcGarage pana la urma si am luat de acolo)

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Eu personal nu cred in firme no name, cumpar doar de la altex, eMAG dar vandut de eMAG, eMAG m-a dezamagit in ultima vreme, promoveaza firme fantoma au ofete mincinoase

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Pe mine PcGarage m-a dezamagit, de cand s-au lasat cumparati de eMag. Dar cum nu am ce face, cumpar in continuare de la ei.
Alte firme pe care le promoveaza eMag nu cunosc, dar nu te contrazic deloc.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Am dat o data comanda pentru un ssd de la PcGarage, dar cand am vazut ca in caz de ceva nu le pot da marfa inapoi, am renuntat la tot

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Https://www.pcgarage.ro/info/returnare-si-garantii/politica-de-returnare/ poti. PC Garage e cel mai de incredere magazin din Romania din pentru. meu de vedere. Am vrut sa iau si eu zilele trecute un laptop Y520 (sa am si eu cand plec pe ce ma juca) si era 3400 lei + cupon de reducere de 600 lei de care ziceam sa-mi iau o tableta grafica si un mouse pentru laptop. GHICI CE! Cand sa dau comanda am nimerit la regulamentul ce privea cuponurile de reducere. https://altex.ro/regulament-vouchere-laptop-it si daca citesti pe aici intelegi ca daca nu ai primit cuponul in urma unei erori, Altex nu isi rezerva dreptul de a rezolva problema si de a-ti acorda cuponul promis. Gen da si ei 4-5 cupoane la niste oameni apoi la restul le zice "Pai, Gigel trebuia sa va dea cuponu dar s-a dus la baie si a uitat, ma rog nu vi-l mai dam, nu ne pasa se mai intampla, mai cumparati de la noi!"
Citate luate din linkul de mai sus cu regulamentul concursului :
12 - FORTA MAJORA

Forta majora reprezinta orice eveniment care nu poate fi controlat, remediat sau prevazut de Organizator, inclusiv imposibilitatea Organizatorului, din motive independente de vointa sa si a carui aparitie determina imposibilitatea acestuia de a-si indeplini obligatiile asumate conform acestui Regulament.

Daca intervine situatia de mai sus sau apare o alta situatie de forta majora care impiedica sau intarzie total sau partial executarea Regulamentului sau continuarea Campaniei, Organizatorul va fi exonerat de raspunderea privind indeplinirea obligatiilor pe perioada in care indeplinirea obligatiilor va fi impiedicata sau intarziata conform legii.
7 - LIMITAREA RĂSPUNDERII

In niciun caz Organizatorul nu va fi responsabil sau raspunzator pentru niciun fel de daune sau pierderi de orice fel, inclusiv daune directe, indirecte, incidente, subsecvente sau punitive, rezultate ca urmare a participarii dumneavoastra la acesta Campanie.

Fara a limita cele mentionate mai sus, produsele si serviciile oferite de catre Organizator, inclusiv prezenta Campanie, sunt oferite „ca atare", fara garantii suplimentare, explicite sau implicite.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Eu vream sa merg la un sediu fizic nu prin telefon, asa ca am ales eMAG la acelasi pret, si eMAG e ok cu returnarea cand cumperi ce vinde eMAG

| NLS a răspuns:

Orice laptop cu placa video dedicata (preferabil 1050 sau mai buna), cu 6-8 GB ddr3/ ddr4
si procesor i5/ i7
primele 2 variante sunt mai light, ultimele 2 sunt mai puternice (datorita 1050 Ti, respectiv 4GB GDDR )

https://www.pcgarage.ro/......nux-black/

https://www.pcgarage.ro/......k-backlit/

https://www.pcgarage.ro/......-os-black/

https://www.pcgarage.ro/......k-backlit/

| Superior a răspuns:

In bugetul tau iti recomand asa :
https://www.pcgarage.ro/......ux-silver/
+i5 8250U, un QUAD-CORE foarte performant la banii astia, cu frecventa stock de 1. 6gHz dar in TURBO atinge si 3. 4gHz, astfel prelungindu-i autonomia. (in concluzie el se duce in 3. 4gHz doar cand e solicitat ca sa nu consume)
+MX150 sau GT 1030, o placa video buna, cu 2GB GDDR5 (se descurca cam asa https://www.youtube.com/watch?v=QyltDBo3m_A si eu consider ca e destul de ok )
-doar 4GB DRR4 RAM dar pot fi suplimentati in viitor.
-HDD 5400rpm, putin cam lent.
https://www.pcgarage.ro/......nux-black/
+Procesor capabil, dar mai slabut ca acel i5 oricum.
+Pret mai scazut.
+Placa video mai buna cu cca. 2-3fps. (RX540 vs MX150)
-Memorie RAM doar de 4GB DDR4 dar pentru a fi suplimentati este nevoie sa renunti la placuta de 4GB instalata deja si sa pui una de 8GB, fiind doar un slot, astfel necumulandu-se.
+SSD de 256GB, foarte rapid.
https://www.flanco.ro/......linux.html
+Aspect futuristic, chiar arata a laptop de gaming.
+8GB de RAM deja preinstalati.
+Procesor puternic din partea AMD.
+Placa video RX550 cu 4GB VRAM peste acel MX150.
+SSD de 256GB, foarte rapid.
TOTUSI eu iti recomand un calculator foarte performant in bugetul de 2480RON care este cat toate acele trei laptopuri la loc ca performante. (Un Desktop PC intotdeauna va intrece un calculator).
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3082826/
Astfel,iese un PC alaturi de care vei putea juca ORICE joc din 2017 in 60fps pe medium, high si care e UPGRADABIL.

| NLS a răspuns (pentru Superior):

Procesor U pentru jocurile alea?
Doar un singur nucleu atinge frecventa aia!
Si au si alte chestii implementate care le fac sa nu fie recomandate pentru stres indelungat si forjat in jocuri.
Si video GT 1030 cu 2GB RAM?
Mai incearca.
Poate data viitoare iti iese mai bine.
Nu am vrut sa fiu sarcastic, dar chiar nu e OK sa dai 2500 ron si sa iei chestiile alea pe care nu stiu cum sa le numesc. Ca arsenal pentru jocuri singur nu-s.

Cu varianta AMD parca as fi de acord, iar cu Desktop pentru jocuri sunt perfect de acord.
Numai ca omul vrea laptop, deh.

| Superior a răspuns (pentru NLS):

Ce poate scoate mai mult in 2500 lei? 940MX e mai slab, 920MX e slab. Acel U este din seria a opta cu patru nuclee, se descurca si el destul de bine da-l incolo la banii astia. Eu am incercat sa-i ofer solutii pana in 2500, ca toti v-ati apucat sa-i recomandati in 3000+ lei. Poate el n-are banii aia, recunosc U-rile si GT 1030 nu-s cine stie ce dar nu poti mai mult de atat in banii aia, poate doar second-hand.

| NLS a răspuns (pentru Superior):

Nu stiu, dar eu sigur nu as arunca 2500 pe un astfel de laptop.
Atunci mai bine sa caute ceva second. Ce anul trecut costa 3500, acum cu trecerea timpului corelat cu uzura fizica, ar trebui sa se gaseasca pe la 2600/2700 lei.
Cu procesorul si cu placa aceea nu poate visa la nici un joc ce va aparea in urmatoarele 6 luni, nici macar pe mediu. Si atunci nu vad rostul, mai bine mai asteapta pana strange diferenta, sau se orienteaza spre SH, sau desktop.
In jocuri se poate trai si fara SSD deocamdata, mai ales la bugete mici. Nu castigi nimic, in afara de ~3-4 secunde in faza de incarcare a jocului sau misiunilor. As cauta un laptop care nu are SSD, diferenta de buget mergand spre placa video. As face economie si la HDD, nu vad nevoia sa depozitez 10 kituri de jocuri pe HDD, nici sa instalez concomitent mai mult de 2/3. Ajung 500 GB. (Peste 1-2 ani cand oricum vor fi mai ieftine isi poate lua chiar de 2 TB daca va avea banii si va dori.)

Eu as alege sistemul acela, la care as face 2 mici modificari. Placa de baza in maxim 300 lei, si as suplimenta bugetul cu aprox 130 lei, sa iau
https://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| NLS a răspuns (pentru Superior):

Mi se par FOARTE OK acele variante, asa chiar merita sa cheltui 2500-2800 daca vrei sa te joci obligatoriu pe laptop.
Practic singurul dezavantaj pe care il poti avea e sa il duci la curatat cu vreo 2-3 luni inainte decat daca l-ai fi luat din magazin. Fiindca toate mi se par destul de ingrijite, primele doua au poze destul de edificatoare, ultimul link arata un utilizator mai in varsta.
Atata timp cat mai au macar un an garantie ramasa, si imi e trimisa in colet, nu vad pericolul.
Eu personal as mai negocia putin la primele 2, avand in vedere placile video.
BestBuy > ultimul link, nu doar ca e mai performant, dar e si din cluj, acolo se dau cele mai putine tepe.

Răspuns utilizator avertizat
| Eduard8641 a răspuns:

Un laptop cu o placa video dedicata este cel mai potrivit. Eu l-am gasit pe acesta (pretul este de 2600 este un pic deasupra bugetului) : https://mediagalaxy.ro/......2gb-linux/

Acesta este un test pe Gta 5 : https://www.youtube.com/watch?v=WfsbfwOk7kQ