| Pingu2k19 a întrebat:

Salutare,
Voiam sa imi deschid PC-ul și butonul de la unitate gen s-a blocat. Îl pot scoate? Sau ce ar trebui să fac?

Răspuns Câştigător
| margaritmarius3 a răspuns:

Scoate-l din priza sa fii 100% sigur, lasa-l vreo 10-20s sa fii sigur ca nu are curent pe el (nu pentru ca te curentezi, ci pentru ca poti arde procesorul sau placa de baza) iei un ac sau sufli cu putere in jurul lui, este praf cel mai sigur, daca totusi nu merge, desfa carcasa (nu este inginerie) si il cureti cum poti, un ac de regula pentru ca trebuie ceva mic, daca tot desfaci carcasa, SUFLA (nu da cu mana, servetel etc ca daca nu stii le strici si te-ai dus dracu) peste placa de baza, in cooler (nu are treaba ca incepe sa se invarta cand sufli in el, din contra, e de bine, asa trebuie sa faca). Si garantez ca va merge, cu ocazia asta mai cureti si tu pc-ul. du-l totusi si la cineva care sa pricepe sa ti-l curete cum trebuie si sa inlocuiasca pasta termica, daca a ajuns sa aiba praf in butonul de power, imi imaginez ce are in cooler sau pe placa...

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Scoți pc-ul din priză, desfaci carcasa și cauți să împingi butonul înapoi, dar să nu îl rupi sau să desfaci alte fire.
Dacă problema te depășește îl duci la un service.

| ziftode a răspuns:

Uneori trebuie sa demontezi pana insasi butonul
in plus, daca problema e cat de cat serioasa, o sa iti faca acelasi lucru din nou, prima oara cand apesi putin mai tare pe el
ce as face eu, daca as avea buton de reset, as scoate butonul de power din placa de baza si as baga reset in locul lui
moment in care pornesti calculatorul cu butonul de reset
e mult mai simplu, mai putina bataie de cap, si mai ales, nu o sa iti faca boacana din nou, cand iti e lumea mai draga

iar de reset NU AI NEVOIE, laptop-urile in general si calculatoarele/carcasele de firma, nu mai au butonul de reset DELOC!

| Cristian20034 a răspuns:

Fa cum a zis anonimg si daca vrei sa il pornesti si tot nu iti merge butonul vezi unde duc firele si sunt niste pini acolo scoate firele din placa de baza si atinge acei doi pini cu o surubelnita sau ceva conductor vezi sa nu atingi alti pini strict acei doi care aveau papucul peste ei