| Dyalema a întrebat:

Salutare vouă! Vreau să cumpăr un monitor și o unitate... Problema este că nu mă pricep! La ce trebuie să fiu atentă? Ce este important în alegerea lor? Atât separat cât și împreună. Vreau să fie cât de cât bunicele și să fie și pentru jocuri mai sofisticate pentru copil(14 ani). Suma totală să fie undeva la 2000 lei, aștept sfaturi și recomandări! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| AlexDarius3 a răspuns:

Da unele desktpo-uri contin toate componentele de care ai nevoie, dar unele nu si trebuie sa cumperi separat. In ziua de azi cand jocurile au cerintele cat Muntele Everest de mari. Daca nu te pricepi la componente poti sa te duci direct la final :
-Sa incepem cu procesorul care trebuie sa fie macar un I5 2300, eu am un procesor 2400 care imi merge binisor, frecventa minima la un procesor la procesor trebuie sa fie de macar 3GHz.
- La placa video nu prea sunt jocuri care sa ceara mai mult de un GTX 980ti, dar mult noroc sa mia gasesti una pe piata, daca nu e merge si un 1030 normal.
- Placa de baza nu prea conteaza dar sa fie una peste 200 de lei.
- Sursa destul de importanta, macar 450w plus o pasta termoconductoare.
- Macar 8GB RAM memorie
Oricum daca nu te pricepi la componente uita-te in jos la specificatii si vezi sa aiba macar minimul de mai sus si vezi ca placa video sa nu cumva sa fie integrata.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Simplu și la obiect: cumpără un sistem gata montat, cu programul gata instalat (windows) și pe care-l poți vedea funcționând la achiziționare. Atenție să aibă garanție. În rest prinzi din mers. Nu trebuie să fii mare specialist.

| flixbuster a răspuns:

Salutare tie!

La bugetul (total) de 2000 RON, nici vorba de "jocuri mai sofisticate". Poti lua ceva de light gaming dar doar unitatea, pentru monitor vezi separat si probabil va depasi bugetul.

http://www.pcgarage.ro/......ht-gaming/

Daca mergem la high gaming scorul la deschidere se dubleaza.

http://www.pcgarage.ro/......gh-gaming/

Nu am avut curajul sa vad de unde incepe scorul la extreme gaming.

Este posibil ca incercand sa il faci pe bucati si vanand cu rabdare preturile minime sa iesi mai bine decat luand o unitate gata asamblata. Problema este insa tot cea care te impiedica sa stii ce unitate gata asamblata sa alegi (si anume ca nu te pricepi).

| Dyalema explică:

Ce părere aveți despre: https://m.emag.ro/......DSJD0FBBM/