| Gheor a întrebat:

Salutari, am si eu o problema cu sunetul, am demontat calculatorul si l-am mutat in alta camera. Acum cand l-am remontat am montat boxele cum trebuie insa sunetul nu se aude, de fapt daca ii dau test in Realtek HD Audio Manager sunetul se aude, insa in browser sau orice aplicatie nu merge, aveti vreo idee cum as putea rezolva asta?

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

Uita-te in jocul ala la Options -> Sound si vezi care este "Output device". Apoi uita-te la aceleasi setari si la celelalte spre comparatie.

Uita-te sa nu ai vreo traznaie la setarile default. Daca ai sistem stereo, vezi ca placa sa fie setata pe Stereo nu pe 5.1/7.1. Acelasi lucru si pentru sisteme 5.1 etc., dupa caz. Vezi sa ai "Default device" atat in computer cat si in aplicatii Speakers (stereo/5.1, dupa caz).

Daca ai sistem 5.1 si setare pe 5.1, vezi sa nu fi conectat mufa de front la rear si invers (totusi, greu imi vine a crede, e rosu la rosu, negru la negru, verde la verde). Vezi sa nu fi conectat in panoul din spate al boxelor/receiverului canalele cum nu trebuie, adica front la rear si rear la front. Asta ar putea fi cauza pentru care in jocul cu sunet 5.1 ai sunet iar in Winamp (sunet stereo) nu ai.

10 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

Din cate inteleg, in aplicatia de test a placii audio suna. Click dreapta pe iconita de volum, "Playback devices", si vezi sa ai setata iesirea "default" pe "Speakers", nu S/PDIF, headphones etc.

Daca problema persista in unele aplicatii, intra la optiuni la fiecare si vezi sa ai setata iesirea audio pe "Speakers".

| Gheor explică (pentru antonG):

Am facut deja asta, dar tot nu merge.

| Gheor explică (pentru antonG):

E dat pe default...

| antonG a răspuns:

Cheia problemei este daca exista sunet in aplicatia de test sau nu. Din cate am inteles din primul post, daca dai un test left/right, boxele merg. In acest caz, problema este clar din software/setari, si trebuie sa ma mai gandesc ce ar putea avea (daca zici ca setarile sugerate de mine nu au rezolvat problema). Daca nu merg sunetele de test, sunt mari sanse sa fie si hardware - caz in care, cum a zis colegul de mai sus, verifica toate cablurile si mufele - sa nu fie rupte pe undeva (de ex. le-ai prins sub mobila), verifica toate intrarile/iesirile sa nu fie arse (calculatorul ar trebui sa reactioneze cand bagi un jack pe placa), desfa calculatorul si uita-te pe placa de sunet sa nu fie condensatori crapati sau umflati.

| Gheor explică (pentru antonG):

Am inteles, o sa fac asta. multumesc.

| Gheor explică (pentru antonG):

Bai deci am revenit cu un update, am intrat intr-un joc si am observat ca merge sunetul...

| Gheor explică (pentru antonG):

In acel joc merge sunetul, am incercat si altele dar nu merg.

Răspuns utilizator avertizat