| JohnMex12 a întrebat:

Salutari, mi-am cumparat recent un netbook Acer Aspire One pe care il folosesc doar ocazional cand am vreo deplasare, dar am observat ca se incalzeste foarte repede, aseara procesorul ajungand la 83 grade Celsius, ce pot sa-i fac sa nu-i mai creasca temperatura sau sa ma duc cu el direct la garantie? Ce poate sa fie de vina pentru temperatura asta extrem de ridicata?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Asa se incalzesc mai toate daca le folosesti 2-3 ore.
cumpara un "cooler" e o placa cu 2-3 ventilatoare pe care il asezi.
uite aici un site ca sa-ti faci o idee :
http://www.media-mag.ro/produs/970/Cooler-laptop-Reekin-Black-Mustang/
insa n-ar fi rau daca e inca in garantie sa te duci cu el sa-l vada "doctorul" ca sa fii sigur ca nu e defect.
bafta!

2 răspunsuri:
| perla9 a răspuns:

Daca banuiesti o problema trebuie sa te duci sa verifici in service daca este o problema. Si mie mi se parea ca laptopul mi se incinge si mi-am luat la recomandarea unui prieten un suport de racire http://www.altex.ro/suport-laptop-microsoft-z3c-00008-plastic-usb-negru si sunt multumita

| paullixc a răspuns:

Sfat,pentru toti oamenii depasiti de tehnologie: nu va luati dupa un specialist, ci documentativa bine, inainte de a consulta un specialist.
Coolerele pe aer( cele de pe placa si cele externe) nu au nici un efect pozitiv cand laptopul e folosit pentru filme noi(facute in blue-ray sau 3d) sau pentru jocuri. fac mai mult rau, contribuind la incalzirea tubului de cupru si a radiatorului.
Nu dati bani aiurea pe masute de racire.
Va sugerez urmatorul link, si voi cautati de unde sa cumparati un astfel de sistem pentru laptopul vostru: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pz4a1RukOzA
Ganditi-va ca puneti un ibric cu apa pe foc, si suflati sa se raceasca. Tubul si radiatorul laptop-ului sunt permanent aflate sub presiunea caldurii.Ati observat ca se inkalzeste si suportul sau masa de sub laptop, nu? ei bine, ganditi-va ca ventilatorul intern sau extern, trage aerul de sub laptop, si il da pe placa inainte sa il scoata afara. are vreun efect pozitiv?
Sistemul din linkul de mai sus, e bazat pe lichid de racire, asemeni frigiderelor. daca un ventilator era eficient, l-ar fi folosit la frigidere sau altele, dar au preferat freon-ul, pentru ca el poate duce temperatura pana la - nu stiu cate grade.
Deci, ventilator/cooler/ cooler-pad vs. sistem lichid. ce credeti?