| FastShark a întrebat:

am cumparat recent un calculator Acer Aspire, este in regula (in legatura cu performantele acestuia), pe jocuri nu am lag si FPS-ul este mare, dar se incinge foarte usor si repede, procesorul; placa de baza si storage-ul ajung la 65 de grade Celsius iar placa video la 80 de grade Celsius in timp ce ma joc un joc gen CS GO, BF3 sau altele de acest fel. Intrebarea mea este, de ce ajunge la aceste temperaturi? praf nu are si pe langa asta este nou.

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Un pc are temperaturi ridicate cand fortezi procesorul sau grafica. sau ambele.
posibil ca acerul tau nu are configuratia ideala pentru gaming. in plus, eu am avut ocazia sa vad, si nu o singura data, calculatoare noi ce nu aveau pasta termica pe procesor. stiu ca e de necrezut insa poate fi o cauza.

| Teodoralexandru a răspuns:

Uita-te in unitate si vezi daca ii merge cooleru(ventilatorul) si daca are pasta procesorul si la placa video fa la fel

| FastShark explică (pentru Teodoralexandru):

Nu pot sa deschid unitatea deoarece inca are garantie si s-ar duce garantia daca desfac calculatorul.

| Teodoralexandru a răspuns (pentru FastShark):

Atunci du-l la service