| Reckinzor a întrebat:

De curand mi-am luat un Acer Aspire v3 cu procesor i7 2.4 ghz 4 nuclee si la jocuri precum Mafia II se incalzeste foarte tare iar temperatura lui ajunge indeva la 67-68 grade celsius. Mentionez ca am si cooler la el! Cand navighez pe internet temperatura este de 42-44 grade celsius, la fel si cand ma joc Fifa 13. Se poate strica in timp daca ma joc si se incalzeste asa tare?

4 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Procesorul ar cam trebui sa stea sub 70 de grade. Placa video sub 80-90 de grade. Cipsetul placii de baza ar trebui sa stea sub 90 de grade iar hardul este recomandat sub 50.

In fine temperaturile astea intr-un laptop nu sunt prea indicate, tinand cont ca in timp coolerul isi pierde din capacitate (de exemplu in radiator este un lichid pentru racire care in timp se intareste deci temperaturile mai cresc cu putin).

In fine, laptopul nu prea cred ca se va strica (am un laptop care este deschis 24/24 de 1 an si are 70 de grade si nu s-a stricat). S-ar putea sa ti se dezlipeasca chipsetul si trebuie relipit si costa bani si apoi exista sanse sa se deslipeasca din nou si sa se strice in timp.
As zice sa te orientezi spre un cooler extern nou, mai puternic.

| Jackster a răspuns:

Chiar daca sunt mai ieftine, laptopurile Acer nu sunt fiabile si pot prezenta astfel de defectiuni de build.
Mai bine iti luai un ASUS mai slab (cu 5 %) dar stiai ca iti va merge brici ani de zile.

Oricum, nu se intampla nimic daca se incalzeste foarte tare, doar daca stai ore in sir cu el supraincalzit pot aparea defectiuni grave.

| pilifalexandru a răspuns:

Si eu am un laptop Acer si cam aceeasi problema am intampinat... am fost cu el la servici si mi-au instalat cei de acolo un fel de upgrade si de atunci nu am mai avut probleme.

| TataSmekeriilor a răspuns:

Depinde de setarile pe care le ai la PC din fabricatie, setarile din fabricatie de obicei sunt medii deci nici sa nu se miste PC prea repede nici prea incet.Exp.:daca setezi pc la viteza maxima se va incalzii si strica, daca il pui la viteza mica se va misca, ca melcul, daca nu ai modificat tu nici o setare nu ti se va intampla nimic cu PC-ul.