| nashu40 a întrebat:

Salutari prieteni!
Calculatorul unui prieten are probleme la pornire si anume la prima deschidere,dimineata. Aproape de fiecare data nu porneste,adica nu se misca nimic,e ca si cum nu ar primi curent. Daca misca putin unitatea in anumite unghiuri reuseste sa porneasca. Ce e ciudat e faptul ca in timpul zilei,daca il inchide dupa o anumita perioada de folosire si il deschide iar dupa ceva timp, porneste fara probleme.Asadar cand e "cald" vrea sa faca treaba,dar dimineata la rece nu.
Eroarea la pornire era mai veche,zilele trecute l-a scuturat de praf si o zi a mers fara probleme,isi revenise. Astazi insa a revenit la vechea meteahna...
Am rasucit datale problemei pe toate fetele si am ajuns la concluzia ca poate fi : de la sursa sau de la placa de baza, vreo componenta s-a dus.Placutele de memorie nu stiu daca pot avea vreo influenta in cazul asta.
Inainte de a merge cu el la "doctor" va intrebam : de la ce poate fi si cum putem rezolva? Poate fi eventual si ceva legat de soft? Adica s-ar rezolva ceva cu o reinstalare a sistemului de operare?
Multumim anticipat si numai bine tuturor!

Răspuns Câştigător
| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

Desfa sursa si verifica condensatorii pot sa fie balonati si sunt distrusi sau uscati, daca poti incerca cu alta sursa din alt PC, dupa simptomele de mai sus sursa pare de vina

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

90% sursa!

| untu a răspuns:

La deschidere sa apesi F8 si optezi,, Repair your computer" si sa vedeti sa scaneze si sa repare automat in legatura cu softul, dar daca nu se reuseste, ar fi de vina HARDWARE! Asta trebuie dus la service!

| kolper a răspuns:

Poate fi problema cu sursa. Cand nu vrea sa porneasca se aude ceva?