| Mariusz007 a întrebat:

Salutari TPU!
Am cumparat o placa vide RX 580 nitro plus 4gb de pe olx si am niste probleme cu ea! Imi da crash dupa cateva minute in orice joc. Chestia este ca in afara de jocuri, merge perfect, fara eroare (filme, internet, Youtube etc).
Placa de baza msi z270 tomahawk
Sursa corsair sv550 (550 w)
Procesor Intel i5 6600k
8gb ddr 4 2133 mhz
Am avut o placa de baza mai slaba si am schimbat.o cu cea specificata mai sus (aceeasi eroare) pe motiv ca aia ar fi problema, crezand ca nu este cumva compatibila cu cea video. Ei bine, se comporta identic.
Am vazut ca rx 580. ul are alimentare separata cu 8pini si inca una cu 6 pini... (la rx 460-ul pe care l.am avut inainte, nu a fost nevoie de alimentare separata). Trebuie cumva conectate ambele alimentari? La sursa am pci-e cu 6+2 pini (un singur cablu cu 2 astfel de ramificatii). Ce ma invatati sa fac? Oare placa video este defecta, tinand cont ca doar in jocuri procedeaza asa?
P.S. am incercat instalare si reinstalare drivere, reinstalare windows 10 64 bit, reinstalare jocuri etc. Intreb aici, ca o ultima speranta.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa conectezi OBLIGATORIU si alimentarile separate!
Fara ele poti arde placa video in scurt timp, daca este supra-solicitata (cum se intampola chiar la jocuri)!

| Mariusz007 explică (pentru Bula):

Deci, sursa trebuie prevazuta cu cele 2 alimentari?
Am vazut ca exista un adaptor de la mufa molex, la pci-e. Pot incerca asa ceva pentru cea de-a 2-a alimentare, sau trebuie neaparat sursa prevazuta cu asa ceva? (Sursa e aproape noua, cumparata de 5-6 luni de la eMAG, ma intreb de ce nu are asa ceva...)

| Bula a răspuns (pentru Mariusz007):

Nu toate sursele au toate tipurile de mufe existente. De aceea s-au "inventat" adaptoarele. happy
Daca ai 2 mufe de hdd libere, atunci poti conecta un adaptor si problema e rezolvata.winking

| Mariusz007 explică (pentru Bula):

Deci imi trebuie adaptor de la 2 mufe molex care sa rezulte intr-una pci-e cu 6 pini?
Chestia este ca am gasit la un pc mai vechi un astfel de adaptor, dar de la o singura mufa molex catre una pci-e cu 6 pini! Nu m-a ajutat cu nimic.
Imi cer scuze daca sunt stresant, dar nu am pe nimeni care sa ma ajute sa o probez la un alt pc, si sa cumpar alta sursa si apoi sa constat ca face la fel, iar nu imi convine. Asa am facut si cu placa de baza, am cumparat-o si nu a fost din cauza ei... Mai vine si Craciunul si Revelionul, si imi cam trebuiesc banii)! Deci, daca imi poti da niste idei, as aprecia foarte mult!

| NLS a răspuns (pentru Mariusz007):

Majoritatea adaptoarelor cu doua molex uri au ieșire pciex cu 8 pini.
Dar se poate despărți în 6+2.

Daca asa ceva nu funcționează, poți duce pc ul la un service "de cartier" și îți probează ei sistemul cu sursa lor de teste. (e vreo 25lei operatia)

| Bula a răspuns (pentru Mariusz007):

Foloseste adaptorul cu o singura mufa Molex, in lipsa unuia dubla.
Dublura este folosita doar pentru siguranta contactului la conexiuni.
Cand vei avea posibilitate, iti vei achizitiona una dubla, iar acum sa ai grija sa faca bine contact la Molex (la nevoie poti strange un pic contactele mama cu un ac gros, sa faca sigur contact).

| anonimg a răspuns:

Posibil ca mufa ventilatoarelor să nu fie conectată pe placa video. Dacă ele nu pornesc, atunci îți da crash. Dacă ele nu se învârt crește temperatura; se încinge și apare crash-ul.

| NLS a răspuns:

Da, necesita ambele alimentari atunci când lucrează mai intens, adică fix în jocuri.
De ce credeai ca i-au fost prevazute doua mufe?

| NLS a răspuns:

Poate fi și defecta, deși probabilitatea e extrem de mica.
Încearcă întâi o alta sursa, sau daca nu ai, du placa la cineva care poseda o sursa cu minim 2 alimentari.