| anonim_4396 a întrebat:

Saut TPU.Azi când am băgat stick-ul în pc și toate folderele de pe el erau sub formă shortcut.De ce? Cum remediez problema? E prima dată când face așa.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca nu sunt shortcut-uri reale, adica genarate manual pe stick, acestea apar ca urmare a infectarii cu un virus. Prin devirusare, fisierele isi recapata statutul anterior si continutul nu are de suferit.
Cauta pe net "shortcut virus remover" si trebuie sa dai si peste utilitare care sa te ajute, daca e vorba de un virus.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Cred că sunt shortcut-uri normale dar nu-s puse de mine, folderele de pe sitck au devenit shortcut-uri dar totuși se comportă la fel ca folderele normale.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu e virus (si pentru siguranta documentelor), creeaza foldere in pc sau laptop si muta toate fisierele din folderele shortcut. Apoi reformateaza stickul si repune folderele normale pe el.
Daca era virus, accesul la continut ar fi fost restrictionat. Deci ai mare noroc. happy

4 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Nu mai ai cum sa remediezi aceasta problema. Din moment ce folderele cu documente in ele se fac shortcut, trebuie sa le stergi. Si eu am patit de atatea ori, mi-a venit sa calc stick-ul in picioare.

| anonim_4396 explică (pentru kar1GaNNN):

Dar totuși se deschid ca folderele normale și merg și documentele din ele.Eu de exemplu am proiecte în power point puse în foldere care acum au devenit shortcut-uri, dar asta doar pe stick, dar și sub formă de shortcut se deschid și merg și proiectele de pe ele dar nu-i normal să facă așa.