| IlluminatiConfirmed a întrebat:

Recomandati-mi un PC/laptop bun pentru gaming la buget de maxim 3000 lei.Dau funda

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

PC breh, PC. Din mii de motive. Presupun ca ai deja monitor si periferice, asa ca ia d-aici: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/982562/
Se mai poate schimba una-alta in functie de ce componente ai deja/vrei sa pastrezi sau de rezolutia monitorului (as plusa pe placa video in cazul respectiv si la procesor am putea incerca chiar un FX-6300, desi nu prea sint fanul ideii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! laptop? ia-ti gandul, laptopurile pentru jocuri sunt praf! exceptie Alienware care costa o caruta de bani.Iti recomand http://www.emag.ro/......D2F9RBBBM/ merge orice joc, orice program, nu are rost sa bagi mai multi bani in mai scump.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru anonim_4396):

Merg jocurile de anul asta? da pe low, dar anul viitor ce face? nu se mai joaca nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Are placa video integrata(doar filme videocplipuri, net)nici macar pe low nu merg, doar jocuri foarte vechi gen mario..gta vice city(dar posibil sacadat).

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te referi la laptop

| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Http://www.emag.ro/......D2F9RBBBM/ daca te referi la asta, joci orice joc pe high de anul acesta, dar si peste 2 3(nu stiu ce jocuri mai apar).

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca exagerezi un jeg de 630 nu duce nici pe medium battlefield 4 care nu-i considerat next gen

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, esti paralel. Stai naibii pe loc si nu mai raspunde. Rahatul de pc asta de pe eMAG aratat de tine ce duce pe high anul asta? Jocurile de acum 10 ani sau ce? Integrata e cam cat dedicata de puternica, si ambele is proaste de dau pe afara, nici nu se pune vorba de performanta. ce sa joci pe high cu ala? nimic?

Pentru cel care a pus intrebarea, daca vrea, se poate configura si mai ieftin daca ti se pare ca e prea scump. Dar uite: http://bit.ly/1x8Tu9o + http://bit.ly/132oyYj. Rezultatul? Un pc de gaming adevarat. Rezultatul: jocurile o sa ruleze mai bine decat ruleaza aici:https://www.youtube.com/results?search_query=r9+280x+i5 (285 e placa noua, abia aparuta. 280x-ul are nitel, si 280x-ul e de asemenea cu o idee sub. Prin urmare, o sa ruleze chiar mai bine decat ce vezi acolo).

| anonim_4396 a răspuns (pentru sltlp):

Tu crezi ca daca pui cele mai scumpe componente de pe site ala o sa ai cel mai puternic pc? de ce nu ai pus un i7 daca tot ai pus placa video de 1000 lei si amaratu ala de i5 care e tot pe acolo cu i3-u,o amarata de placa de baza. stiu de ce e in stare pc ala care am dat eu! si din cate vad ruleaza battlefield 4 fara probleme cu placa aceea video! http://www.youtube.com/watch?v=lRludH9LVjA nu ai nevoie de componente pe care nu ai la ce folosi atata performanta, tehnologia avanseaza pe an ce trece.vor aparea tot mai noi? ce faci? cumperi in fiecare an pc de 3000 lei?

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, nu stiu cum sa iti zic, dar nu ma intereseaza. Asa si cu gt210 poate joci bf4 la ultra, cu 5 fps-uri... Tu chiar esti asa chior si nu vezi ce lag are ala? A, si in caz ca nu e de ajuns, la laptop am gt630M, ca si idee asta, ca stiu ce poate si e vai de ea.
De ce nu am pus i7? Pentru ca stiu sa fac un pc, de asta, si pentru ac i7 si i5 in gaming is tot acolo. Tehnologia HT de la i7 nu te ajuta deloc in jocuri, asa ca n are sens.
Da, adevarul e ca de la dual-core-ul de i3 la quad-core-ul, adica de la 2 la 4 nuclee nu difera absolut nimic.
Pc-ul fie ca are o placa de baza de 150 lei sau 1500 lei, ruleaza jocurile fix la fel. Daca tu poti demonstra ca nu am dreptate, chiar te rog, si astept si ceva dovezi in acest sens.
Tu ce faci? Cumperi luna de luna un pc de nimic si il vezi mare pc de gaming? Vrei sa faci din tantar armasar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sltlp):

Si unde ai bagat tu placa aia video dedicata in laptop? lol, poate ca are acelasi nume, dar tu zici ca o placa video de 2 gb gddr3 pe 128 biti nu poate sa ruleze bf2 la medium sau high? o placa de baza buna nu are rol doar sa tina componentele, are mai multe roluri nu o sa ti explic aici ca e mult de scris, dar totusi "frate" dintre placa de baza aleasa de tine si dintre aceasta http://www.emag.ro/......D9CD1BBBM/ care crezi ca are mai multa tehnologie si performanta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pardon bf4 am vrut sa zic nu 2

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Of, o l as balta. Deci eu am recomandat desktop. Desktop-ul recomandat de mine sterge pe jos cu desktop-ul aratat de tine.
2. In inteligneta ta, nu ai realizat ca mi-ai dat un videoclip cu gt630M. Mai analizeaza odata ce ai dat tu pe youtube, si ala spune ca e laptop, dar ma rog, fiecare cu ce crede. Oricum intre 630m si gt630 de desktop nu sunt mari diferente de performanta.
Bun, parca tu trebuia sa imi zici diferentele, nu eu tie.
Dar hai sa ti le zic eu> Ce diferente sunt intre a mea si asta arata de tine? Formatul, asta de aci ( http://bit.ly/1rbmxUh ). Cea de pe eMAG e atx. Are sens in general atx-ul daca vrei sa pui multe alte placi, pe ea, ca de asta are atatea PCI-uri pe ea.
Apoi, difera chipset-ul. Dar asta nu o sa il influenteze cu absolut nimic. Fara un procesor i5 K sau i7 K(1000/1500 lei) si o racire zdravana, si implicit o sursa mai puternica, nu face nimic. Practic, placa aia de baza e de overclock. Daca nu faci overclock, is bani aruncati aiurea. Dai banii ca sa ai, si nu ai sa folosesti niciodata asa ceva.
In rest mari diferente la chipset nu sunt intre ele, aia e de baza. Mai sunt apoi diferente la alimentare, ca na, aia e de overclock, si e gandita sa reziste daca nebunul trage de cpu la 5ghz in OC sa reziste. Asta pusa de mine nu prea iti da voie. Oricum, daca ai un cpu non K pe aia a ta, tot degeaba, ca tot nu iti da voie. E nevoie de cpu K. Alte diferente, nr sloturi memorie ram, desi o sa poata sa puna 16 gb ram si pe cea pusa de mine in Dualchannel de doreste. La tine, ai putea sa imi argumentezi ca stie si 3000mhz fata de 1600mhz a mea. Dar degeaba. Procesorul nu iti da voie la mai mult de 1600 mhz. Doar cpu cu K, iar ca sa poti sa faci ceva oc. Si pe memorie ram de oc, iar dai alti bani in plus. Oricum, diferenta intre frecvente e mica. Diferenta mare se vede in lantente, si alea le poti scoate si pe a mea. Alte diferente, aia a ta are mai multe porturi(gen usb, dar nu e un plus din nou, pentru ca daca aduni cate is in spate, si cate is in fata, scoti destule). Tot asa ceva diferente pe partea audio, a diferitelor tehnologii de la fiecare producator si cam atat.
Si acum hai sa tragem linie sa vedem ce iese.
Cpu K:http://bit.ly/ZEFGZt sau http://bit.ly/1rbmZln. presupun ca aleg varianta i5, se adauga inca 250 lei. Apoi alti 300 lei in plus pe placa de baza. Apoi, ca tot iti iei cpu cu K, ai nevoie de o sursa mai buna decat ce am pus eu, inca 100 lei, apoi racire, minim 200 lei. Desigur ca o sa vrei si ram mai rapid, inca 100 lei. Si sa vedem. 250+300+100+200+100=950 lei. Sistemul meu e 3000 lei. Ca sa pui componente pentru placa aia de baza, sa te lauzi ca faci overclock, ca de asta e placa aia de baza, trebuie sa faci pc fara placa video. SI vrei sa stii ce scoti in gaming? Un mare nimic. Presupunem altfel. In loc de 3000, faci 4000 ca sa iti incapa de OC, si lasi restul, placa video si resutul ca acum. Si nici in cazul asta de 4000, nu e pe plus. Cu 4000 se poate plusa fata de ce am pus eu acolo in configuratie la o sursa mai buna, placa de baza +50-100 lei, poate o carcasa mai draguta, cu antifonare, si desigur, o placa video iar, mai performanta. Oricum, avantajul e, ziceam de carcasa, antifonare, silentiios. Un i5 K in oc o sa iti scoata urechile, ca e mai galagios. Ma rog, astept alt raspuns inteligent acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sltlp):

Baiatu a vrut gaming :-?, i.am dat placa de baza gaming, dar nici un pret exagerat, cine stie poate vrea sa faca overclock :-? placa ta video din laptop e asta http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-630M.63761.0.html iar din sistemul de pe eMAG asta http://www.pcgarage.ro/......8-bit/,iti aratam doar, poate tu traiesti cu sentimentul ca ai asta in laptop http://www.pcgarage.ro/......-128-bit/.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

O las balta. Iti explic ca degeaba pui tu placa de 1500 lei ca e acelasi r*h*t de configuratie cu ce spui tu. Stiu exact ce am in laptop, am gt630M, si din intamplare, ca de obcei nu e asa, dar in cazul asta gt630m e cam egala cu gt630 ca si performanta. Si mai tu de esti greu de cap, cine a scris tampenia asta, cu link-ula ala?"""" Tu crezi ca daca pui cele mai scumpe componente de pe site ala o sa ai cel mai puternic pc? de ce nu ai pus un i7 daca tot ai pus placa video de 1000 lei si amaratu ala de i5 care e tot pe acolo cu i3-u,o amarata de placa de baza. stiu de ce e in stare pc ala care am dat eu! si din cate vad ruleaza battlefield 4 fara probleme cu placa aceea video! http://www.youtube.com/watch?v=lRludH9LVjA nu ai nevoie de componente pe care nu ai la ce folosi atata performanta, tehnologia avanseaza pe an ce trece.vor aparea tot mai noi? ce faci? cumperi in fiecare an pc de 3000 lei? """".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream ca nu trebuie sa exagerezi cu componentele cele mai scumpe pentru a obtine performanta in jocuri, trebuie un pc facut cu cap, trebuie sa iti dai seama la ce il folosesti, daca ai ce face cu atata performanta iti dau un exemplu: ai ce face cu 16 gb ram pentru un pc pentru uz personal? nu iti trebuie placa video de 1500 lei, e de ajuns un gddr5 de 256 biti sa rulezi totul pe maxim sunt sigur ca si in bf4.

| Mariusflo a răspuns:

Uite recomandarea mea: http://bit.ly/Zq5CHy

| John1973 a răspuns:

Uite acesta este bun ti-l recomand http://bit.ly/1vQ67TR