| bogdy2009 a întrebat:

Dar e cea mai vizitata sectiune.
Am o mica intrebare si vreau doar cei in domeniu sa raspunda.

Deci am un procesor slab la calculator, 1, 2 si as vrea sa imi achizitionez altul de peste 2. Acum Eu am placa de baza DDR1. Conteaza neaparat Ca procesorul sa fie compatibil cu placa de baza? sau merge orice fel de procesor?

Din cate stiu eu cred ca trebuie dupa frecventa sau nu are importanta?

Si daca e dupa frecventa, cum aflu frecventa procesorului( e posibil sa scrie pe el, nu m-am uitat inca, o sa revin cu un comentariu dupa ce ma uit prin el);

Răspuns Câştigător
| WPP a răspuns:

Salut, palcile de baza sunt ca sasiurile la masini, au maxim 2-3 motorizari compatibile si asta din generatia respectiva... deci avand in vedere ca ai o generatie cam veche de placa de baza si procesor, recomandat ar fi sa iti achizitionezi un calculator complet nou pentru ca daca schimbi placa de baza si procesorul iti vor trebui si 2, 3, 4 gb de ram noi si un HDD SATA si cam 80-90% din componentele vechi schimbate, deci nu renteaza. Incearca sa il vinzi pe cel actual in stadiul asta cu "cat poti sa iei pe el" si sa incerci sa iti achizitionezi/faci unu nou. Bafta!

| bogdy2009 explică (pentru WPP):

Pai asa m-am gandit si eu, am mai intrebat, poate merita. Insa cred ca voi face unul nou.

1 răspuns: