| RB26DETT a întrebat:

Se merita sa instalez windows 8.1 pe un laptop vechi de cam 7-8 ani? momentan ruleaza xp, merge foarte bine, rapid, n-are treaba, procesor Intel celeron 2.13 ghz, placa video Intel gma integrata [memorie maxima 128 mb, setata pe 10] 2 gb RAM DDR2, ar merge bine windows 8.1 pe asta fata de xp? am mai avut un laptop cu performante asemanatoare doar ca RAM-ul era DDR3 si procesorul un AMD dual de 1.3 ghz, ca performanta AMD-ul ala de 1.3 este mai slabut decat Intel-ul de 2.13 doar ca placa video difera, pe amd aveam integrata de 256 mb... ce ziceti? de pe windows 7 pe 8.1 a fost un upgrade, merge mult mai repede! Nu stiu cum este de pe xp pe 8.1, pareri?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Il instalezi tu dar majoritatea dintre driveri vor avea probleme de incompatibilitate.
Si oricum nu vei avea aceeasi fluiditate a sistemului fata de xp. Eu iti recomand sa ramai tot la xp.

1 răspuns:
| raMLesS a răspuns:

Nu instala windows 8, rămâi la xp nu ai cine ştie ce piese aşa că s-ar putea ca unele dintre drivere să fie incompatibile, dacă vrei instalează-ţi windows 7 sau vista dar nu 8.1 sau 8.