| ee a întrebat:

Se poate ca router edimax 6226 sa-l conectez fara cd, laptopul nu are cdrom! Nu se mai conecteaza si am vandut laptopul cu cdrom!

Cum configurezi un router la laptop fara cdrom?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Il conectezi la laptop printr-un cablu UTP (ar trebui sa ai unul in cutia router-ului). Deschizi browser-ul ( Chrome, Firefox, Safari etc.), tastezi in bara de adrese "192.168.2.1" si apesi Enter. Apare o fereastra care iti cere un user ID si o parola. Cele implicite sunt "admin" / "1234". Asta este tot, ai acces la configurarile router-ului. Daca user ID si parola sunt respinse, ai nevoie de un "hard reset" al router-ului. Asta se face apasand butonul "Reset WPS", de pe partea din spate a router-ului si tinandu-l apasat cel putin 10 secunde.
Succes!

| ee explică (pentru JackR):

Https://forum.softpedia.com/......__22860603 merci dar am tinut 5 min...

| JackR a răspuns (pentru ee):

Am citit cate ceva despre "651" si RDS-RCS. Se pare ca este ceva frecvent si tine de modul in care router-ul RCS lucreaza impreuna cu un alt router (in cazul tau 6226). Ar trebui sa vorbesti cu cei de la RCS-RDS, sa-ti configureze router-ul lor in modul "bridge" (se face remote, in cateva secunde). Dupa asta, in configurarile router-ului tau, setezi parametrii conexiunii PPPoE (user si parola de acces in reteaua RCS-RDS) si ar trebui sa functioneze.

| ee explică (pentru JackR):

A mers doar prin configurare prin browser i. explorer!

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Te holbezi frumos pe site-ul oficial, desigur.

| NLS a răspuns:

Mergi la cineva care are CD-ROM (vecin, prieten) si copiezi continutul CD-ului de instalare pe un stick, sau eventual card SD, microSD, daca laptopul are cititor pentru asa ceva si tu nu ai stick la indemana

| ee explică (pentru NLS):

Pe direct merge dar cand vreau sa ma conectez prin router apare eroarea 651?